• پنج شنبه،30 فروردین 1397
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 497
    کد: 117695
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
    با حضور شهردار مشهد، اعضای شورای شهر، خانواده شهدا و هنرمندان مشهدی

    جشنواره بهار فیروزه ای 96 به طور رسمی آغاز به کار کرد

    افتتاحیه جشنواره «بهار فیروزه‌ای» ٩۶ با حضور جمعی از مسئولان استان و شهر، هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره، عموم مردم، و خانواده شهدای مدافع حرم برگزار شد.
    افتتاحیه بهار فیروزه ای

     در ابتدای این مراسم شرکت‌کننده‌ها در مراسم ویژه‌ای با نثار گل به جایگاه یادبود شهدای آتش‌نشانی به آن‌ها ادای احترام کردند. در ادامه این مراسم از یک آتش‌نشان جانباز و چند آتش‌نشان نمونه مشهدی تقدیر شد. همچنین، در این مراسم شهردار مشهد و معاون فرهنگی-هنری شهرداری سخنرانی کردند.

     

    •   مشهد کانون هنر فاخر است

     شهردار مشهد مقدس گفت: امسال که مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام نام گرفته بهتر است چهره‌های ماندگار هنری و ادبی و فرهنگی مشهد مقدس را در این سال به جهانیان معرفی و جشنواره چهره‌های ماندگار را در شهر مشهد داشته باشیم.

     به گزارش تسنیم، سید صولت مرتضوی شامگاه شنبه در مراسم افتتاح جشنواره بهار فیروزه‌ای سال 96 اظهار داشت: مشهد مرکز ترویج مهدویت است، اگر مشهد را جان جهان و ام القرای اسلام و پایتخت معنوی ایران اسلامی و پایتخت  فرهنگی جهان اسلام بدانیم باید بهارمان متفاوت از سال‌های دیگر باشد، این بهار امسال دو تحول دارد، تحولی که در ذات طبیعت است و دگرگون شدن نظام حاکم بر طبیعت و یک بهار، بهار فرهنگ و ادب و هنر است.

      مرتضوی عنوان کرد: هنری که بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری یعنی دمیدن روح تعهد در کالبد اجتماع، امسال باید تحول دیگری را شروع کنیم و در تکمیل تحول طبیعی یک تحول هنرمندانه که متمایز از سال‌های قبل باشد در شهر مشهد به وقوع بپیوندد و این تحول باید با سرپنجه تدبیر  و سر انگشت هنر هنرمندان در مشهد مقدس رقم بخورد.

      وی بیان کرد: مشهد مقدس کانون هنر فاخر است  و در هر حوزه‌ای فرهیختگانی نامدار در هنر و معماری ایرانی و اسلامی داریم اما افسوس که گاه هنر فاخر ما در یک مظلومیت  و محدودیت به سر می‌برد و شهرداری مشهد در دوران مدیریت جدید شهری بر آن است تا به فضل الهی هنر هنرمندان را با خلاقیت‌های نوگرایانه به طرحی نو تبدیل کند.

      شهردار مشهد گفت: در فراخوانی که بیش از 50 روز از آن نمی‌گذرد مشارکت هنرمندان شوق آفرین بوده، در این راستا بالغ بر 2400 اثر هنری به دبیرخانه بهار فیروزه‌ای ارسال شده است.

      مرتضوی افزود: بالغ بر 150 اثر هنری انتخاب شده که در قالب المان و آرایه‌های هنری به صورت المان دائم و موقت در سطح شهر مشهد به کار گرفته خواهد شد و از سوی دیگر امسال توسط دولت جمهوری اسلامی ایران شهر مشهد به عنوان سبزترین شهر کشور انتخاب شده و در حوزه خدمات شهری نیز کارهای زیادی صورت گرفته تا بتوانیم پایتخت قلب‌های انسان‌ها را پایتخت معنوی و فرهنگی جهان اسلام را تبدیل به جام جهان کنیم.

      وی اظهار داشت: امسال که مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام نام گرفته بهتر است چهره‌های ماندگار هنری و ادبی و فرهنگی مشهد مقدس را در این سال به جهانیان معرفی و جشنواره چهره‌های ماندگار را در شهر مشهد داشته باشیم و استعدادهای بالقوه را به منصه ظهور برسانیم چرا که هر استعدادی می‌تواند در آینده یک هنرمند مطرح باشد و استعدادهای هنری میراث داران شهر مشهد هستند.

    •  شهدا مردم را به شادی دعوت می‌کنند

     یکی دیگر از سخنرانان این برنامه معاون فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد بود. وحید جلیلی، در سخنان خود، با ابراز خرسندی از اینکه افتتاحیه «بهار فیروزه‌ای» با تجلیل از مقام آتش‌نشانان شهید و جانباز و نمونه شروع شد، خطاب به هنرمندان شرکت‌کننده در این جشنواره گفت: آیا وظیفه ما با تجلیل از این عزیزان انجام شده است و هیچ وظیفه دیگری نداریم؟ آیا نباید هر هنرمند به اندازه ذوق و هنری که دارد از این حماسه‌سازان در آثار خود تجلیل کند و فعالیت همه ایثارگران و شهدای این سرزمین را در آثار خود بازتاب دهد؟

     وحید جلیلی، همچنین، در بخشی دیگر از سخنان خود، با اشاره به حضور خانواده شهدای مدافع حرم در مراسم و با استناد به آیه‌های شریفه ١۶٩ و ١٧٠ سوره آل عمران، گفت: زندگی شهدا با مرگ و شهادت ختم نمی‌شود و آن‌ها در حیات ابدی خود جامعه‌ای را که در آن زندگی کرده‌اند و به خاطر آن به شهادت رسیده‌اند به شادی و نشاط دعوت می‌کنند.

     جلیلی افزود: جامعه شاد و بانشاط نماد یک جامعه ایده‌آل است، همان جامعه‌ای که همه ما دنبال آن هستیم.

     وی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: وقتی به تاریخ هنری این مرز و بوم نگاه می‌کنیم و به آثار هنری از مکتوبات فردوسی تا معماری مسجد گوهرشاد می‌نگریم، می‌بینیم که همه هنرمندان به دنبال ترویج فرهنگ، هویت و حماسه‌های ملت ایران بوده‌اند و با دنبال کردن همین شیوه به رشد و شکوفایی رسیده‌اند.

     معاون شهردار، با بیان تعریفی از هنر متعهد، گفت: وقتی سخن از هنر متعهد به میان می‌آید، منظور این است که هنرمند باید، با نگاه به جامعه، فرهنگ و ملیت خود، آن‌ها را در آثار و محصولاتش بازتاب دهد.

     او، با انتقاد از برخی نارسایی‌های فرهنگی در ترویج هویت مشهد، اظهار کرد: واقعه گوهرشاد را سال‌های سال است که فراموش کرده‌ایم و حتی یک کارت‌پستال هم در این باره در این سال‌ها منتشر نکرده‌ایم.

     او ادامه داد: اگر اتفاقی مشابه قتل عامی که در مسجد گوهرشاد اتفاق افتاد در هریک از شهرهای جهان رخ می‌داد، تا الآن به اندازه یک موزه عظیم تولیدات فرهنگی و هنری برای آن در همان شهر ایجاد می‌شد.

    •  افزایش ٢۵ درصدی آثار

     محمد جواد میری، مدیر هنری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، با بیان اینکه بیش از ٢4٠٠ اثر به دبیرخانه «بهار فیروزه‌ای 96» رسیده است، گفت: در مرحله اول فراخوان، در مقایسه با سال گذشته، امسال شاهد رشد ٢۵درصدی در تولید ایده و آثار از سوی هنرمندان سراسر کشور هستیم.

     در پایان این مراسم، از دست‌اندرکاران جشنواره «بهار فیروزه‌ای ٩۵» تقدیر شد و آثار برگزیده «جشنواره بهار فیروزه‌ای ٩معرفی شدند.

    در حاشیه این مراسم نمایشگاه آثار خوشنویسی و همچنین نمایشگاه عکس آرایه های هنری اجرا شده سال گذشته برپا شد.

    علاوه بر این در این مراسم گروه سرود 120 نفر مدیریت امور هنری شهرداری به اجرای قطعاتی درباره انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان پرداخت.

    برای دیدن گزارش تصویری این مراسم اینجا کلیک کنید.

    تعداد بازدید: 497
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:
    2 2
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد