اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 206
    کد: 189481
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
    معاونان و شهرداران مناطق از نمایشگاه یادمان‌های شهری خانه بهار 99 بازدید کردند

    انتخاب یادمان‌های بهاری در اولین روز زمستان

    جمعی از معاونان شهردار و شهرداران مناطق با حضور در نمایشگاه یادمان‌های ثابت جشنواره خانه بهار 99، به بررسی کیفیت آثار برگزیده پرداخته از زاویه نگاه خود آثار ارائه شده را رتبه بندی کردند.
    انتخاب یادمان‌های بهاری در اولین روز زمستان
     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در این بازدید با تاکید بر اینکه این موضوع که کیفیت برگزاری نمایشگاه امسال نسبت به گذشته افزایش یافته، گفت: جانمایی المان‌ها در سطح شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که دیده‌شدن و اثرگذاری دو هدف مهم در ساخت المان‌ها و مبلمان شهری هستد.
     
    شهریار آل‌شیخ ادامه داد: ایده‌های اجرا شده بسیار قوی و جذاب هستند، به نظرم جا دارد از المان‌هایی که جذابیت و شادی بیشتری را برای مخاطب به نمایش می‌گذارند، استفاده کنیم. این روزها نیاز داریم که در حوزه‌های مختلف هنر شهری، شادی و نشاط را با شهروندان مشهدی به اشتراک بگذاریم. 
    وی با اشاره اهمیت المان‌های ثابت به جای المان‌های موقت، تصریح کرد: اگر بتوانیم آثار ماندگار را تقویت کنیم، معابر و فضای شهری به سمت هویت‌دار شدن حرکت می‌کنند. وقتی اثر ماندگاری در گوشه‌ای از شهر قرار می‌گیرد، جزئی از خاطره عمومی اهالی آن منطقه و شهروندان شهر می‌شود که در نتیجه این جریان می‌تواند به شکل‌گیری هویت یک مکان یا محله در ذهن مردم کمک کند. 
     
     یادمان‌های هویت‌ساز 
     
    مدیرکل حوزه شهردار و امور شورای اسلامی شهر مشهد در بازدید از این نمایشگاه گفت: امیدواریم با جمع‌بندی نظرات نخبگان و مدیران شهری، المان‌های ثابت جشنواره خانه بهار 99 زیبایی و شادی را در شهر مشهد دو چندان کند. 
     
    مهدی حاتمی افزود: المان‌های ثابت شهری در کنار آذین بندی و گل‌آرایی که توسط سازمان فضای سبز شهرداری در سطح شهر جانمایی می‌شود، جلوه‌های زیبایی به شهر می‌بخشد و مهم‌ترین نکته در برگزاری این جشنواره علاوه بر ارتقا کیفیت آثار، زمانبندی و برنامه‌ریزی دقیق است که از تعجیل و شتاب‌زدگی در روند برگزاری این جشنواره جلوگیری کرده است. 
     
    مشارکت مردم در انتخاب اثر برگزیده نقطه قوت جشنواره
     
    علی شیرازی، شهردار منطقه 8 دربازدید از این نمایشگاه گفت: نظرسنجی از مدیران و نمایندگان اقشار مختلف جامعه، عادلانه‌ترین و منصفانه‌ترین روش انتخاب آثار است و این موضوع از امتیازهای مثبت جشنواره خانه بهار 99 محسوب می‌شود. 
     
    غلامرضا غلامی، شهردار منطقه 4 با اشاره به این موضوع که در نمایشگاه امسال ایده‌های جدید و جذابی به چشم می‌خورد، گفت: برگزاری نمایشگاه و نظرسنجی برای انتخاب آثار با این روش که از اقشار مختلف مردم نمایندگانی حضور یافته و اعلام رای کرده‌اند باعث شده که آثار منتخب به سلیقه عمومی شهر نزدیک‌تر باشد. همچنین استفاده از نظرات نمایندگان شوراهای اجتماعی محلات در نمایشگاه امسال کار بسیار ارزشمند و خلاقانه و مفید بود.
     
    ضرورت ترکیب المان‌های ثابت با المان‌های گل آرایی
     
    مهدی یعقوبی، معاون خدمات شهری شهرداری مشهد پس از بازدید از نمایشگاه، آثار ارائه شده را دارای تنوع و کیفیت مطلوب ارزیابی و عنوان کرد: در فراخوان ساخت المان‌های فضای سبز نوروزی به 33 طرح نهایی برای اجرا در بهار 99 رسیدیم. برخی از از المان‌های ثابت شهری می‌توانند با المان‌های گل‌آرایی و آذین‌بندی ترکیب شوند و فضای زیباتر و جذاب‌تری را برای مشهد به ارمغان آورند. 
     
    در ادامه مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد اعلام آمادگی کرد تا طرح‌های گل‌آرایی آماده شده برای نوروز با برخی طرح‌های ارائه شده در بخش یادمان‌های شهری بصورت ترکیبی در شهر نصب شود.
     
    احمدرضا سلامی در ادامه گفت: بعد اول المان‌های شهری هنری و تکنیکال است و در این نگاه، ارزش آثار توسط هنرمندان و صاحب‌نظران درک می‌شود. اما جنبه دوم آثار مربوط به توانایی آنها در ایجاد فضای تعاملی با شهروند و مخاطب و تبادل پیام میان شهروندان است.
     
    وی افزود: به واسطه این تعامل شهروند می‌تواند تا چند دقیقه در محیط، زمان سپری کرده و به تبادل موضوعات آموزشی و فرهنگی مبادرت کند. در ادوار گذشته المان های تعاملی کمی در شهر وجود داشت تا بتواند به سادگی با شهروند عادی ارتباط برقرار کرده و پیام خود را منتقل نماید اما در این نمایشگاه وفور چنین آثاری دیده می شود که جای خوشحالی است و نشانه پیشرفت کیفی خانه بهار ۹۹ است.
     
    اجرای به موقع مراحل جشنواره خانه بهار 
     
    اکثر بازدیدکنندگان نمایشگاه از برنامه‌ریزی زمانی مناسب که سبب اجرای کارها در پروسه زمانی کامل و بدون شتاب‌زدگی می شود ابراز رضایت داشتند از جمله رئیس اداره اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ثامن که معتقد بود اتفاق بسیار مهم این دوره، عملکرد به موقع مدیریت هنری شهرداری در فراخوان و جمع‌آوری آثار و انتخاب بود تا زمان کافی و مناسب برای اجرای آثار در شهر مهیا باشد.
     
    دانشمند افزود: کار ارزشمند دیگر برای انتخاب آثار در این جشنواره انجام شد، دعوت و نظرسنجی از اقشار مختلف جامعه به ویژه شوراهای اجتماعی محلات، مدیران شهری و هنرمندان بود. 
     
    مریم عرب احمدی، شهردار منطقه 11 پس از بازدید از نمایشگاه گفت: المان‌های شهری می‌توانند علاوه بر نمایش فرهنگ تاریخی و هویتی شهر، فرهنگ، آداب و رسوم خراسانی‌ها را برای شهروندان، زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) تداعی کنند. 
     
    کوروش باوندی، شهردار منطقه 7 نیز در این باره گفت: کیفیت آثار منتخب در جشنواره المان‌های شهری خانه بهار 99 از آنجایی مشخص می‌شود که از میان 800 اثر دریافت شده، 33 اثر به مرحله نهایی و انتخاب طرح راه یافته‌اند. همچنین برگزاری این نمایشگاه و نظرسنجی دقیق و با جزئیات از مدیران شهری می‌تواند در پروسه انتخاب برگزیده‌ها، اثربخش باشد. 
    تعداد بازدید: 206
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد