اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 178
    کد: 191270
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۱۰/۳۰

    نطق پیش از دستور احسان اصولی در هشتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد

    احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد، ناطق پیش از دستور هشتاد و سومین جلسه علنی شورا بود.
    نطق پیش از دستور احسان اصولی در هشتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، متن کامل نطق در زیر آمده است:
    «با آغاز فعالیت دوره‌ی پنجم شورای شهر مشهد، یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های یکایک ما، فضای فرهنگی و هنری حاکم بر شهر بود. شاید آن روزها، ملموس‌ترین فعالیتی که در کل شهر انجام می‌گرفت (که در سطح ملی هم از سوی رسانه‌ها و اهالی فرهنگ و هنر موردتوجه بود) طرحی موسوم به استقبال از بهار بود که با تکامل آن ایده، امروز خانه بهار برای همگی ما جشنواره‌ای کاملاً شناخته‌شده است؛ اما استقبال از بهار از چه مسیری عبور کرده است تا دارای خانه‌ای دائمی شده است. چه ویژگی‌هایی به آن اضافه‌شده است؟ برای تکامل بیشتر خانه بهار، چه امکاناتی نیاز است؟ بنده قصد دارم در دقایق آتی توجه شما را به این مسیر و ضروریات بالندگی و پویندگی هرچه بیشتر خانه بهار جلب کنم.
     
    چند روز پس از استقرار شورای پنجم، جلسه‌ای گذاشته شد تا وضعیت طرح استقبال از بهار بررسی شود و پیرامون این موضوع بنده نکاتی را عرض و انتظاراتی را مطرح نمودم.
    نخست اینکه استقبال از بهار می‌بایست رشته‌های هنری متعددی را در قالب طرح بگنجاند و از ظرفیت‌های بیشتری استفاده نماید، حال‌آنکه پیش‌ازاین تنها به هنرهای تجسمی (و آن‌هم) در قالب المان‌های موقت توجه می‌شد. از سوی دیگر اغلب المان‌های موقت هم درواقع بزرگنمایی از وسایل و اشیایی بود که مردم در زندگی روزمره حال یا گذشته خود؛ از آن استفاده می‌کردند. چند سال مداوم با آغاز بهار وسایل بزرگنمایی شده و نوستالژی های مردم در شهر هویدا می‌شدند و پس از چند هفته از سطح شهر جمع می‌شدند.
     
    المان‌های تکراری تنها یک دلیل داشت! هنرمندان و سلایق محدودی در این زمینه فعالیت می‌نمودند؛ بنابراین به‌عنوان دومین انتظار، از دست‌اندرکاران خواستیم تا زمینه‌ی حضور سلایق و هنرمندان بیشتری را در طرح استقبال از بهار فراهم کنند تا شهر تنها عرصه‌ی حضور یک نگاه خاص نباشد.
     
    برای آنکه بتوان زیست‌پذیری شهر را ارتقا داد، می‌بایست فعالیت‌های مدیریت شهری را چندلایه و دارای اهداف متعدد تعریف کرد تا هزینه کرد در آن توجیه‌پذیر باشد. گمان می‌کنم استقبال از بهار بیش از آنکه زیباسازی موقت شهر را در پی داشته باشد، می‌بایست باهدف بالا بردن درک هنری شهروندان انجام شود؛ بنابراین لازم بود تا آثاری را در معرض دید عمومی قرار دهیم که از حداقل استانداردهایی برخوردار باشند و به‌عبارت‌دیگر واجد ارزش هنری باشند. با همین رویکرد از مسئولین خواسته شد تا استاندارد پذیرش آثار را بالاتر ببرند و این موضوع سومین خواسته‌ای بود که در آن جلسه مطرح شد.
     
    اگر قرار باشد شهروندان ذائقه‌ی هنری بهتری داشته باشند، نمی‌توان از آنان انتظار داشت، تماشاگران فصلی هنر باشند. لازم بود آثار هنری سراسر سال در شهر حضورداشته باشند و در نما و منظر شهر تنیده شوند. حال‌آنکه تا پیش از آن، پس از چند هفته تمامی این آثار از سطح شهر جمع‌آوری می‌شد. چهارمین درخواست این بود که رویکرد ساخت آثار موقت به‌سوی تولید المان‌های دائم تغییر کند و هرساله این موضوع با شیب بیشتری دنبال شود.
     
    هنرمندان ایران، مشهد را به‌عنوان مهم‌ترین کانون هنر شهری می‌شناسند
     
    شهرِ ما سالانه پذیرای میلیون‌ها نفر میهمان عزیزی ست که به زیارت بارگاه مقدس علی‌ابن‌موسی‌الرضا مشرف می‌شوند. مشهد بیش از هر شهر دیگری در ایران دیده می‌شود و احتمالاً مورد قضاوت قرار می‌گیرد. لازم است از تمام استعدادهای شهر، در جهت هویت بخشیِ چندگانه، ظرفیت‌سازی شود. به‌عنوان اولین گام لازم بود جشنواره‌ای به نام خانه بهار راه‌اندازی شود و در جهت برند سازی مشهد، کانون هنر شهری گام برداریم. خوشبختانه پنجمین خواسته‌ی ما محقق شده است و در حال حاضر هنرمندان ایران، مشهد را به‌عنوان مهم‌ترین کانون هنر شهری می‌شناسند.
     
    برای آنکه در سطح ملی به‌عنوان کانون هنر شهری شناخته شویم، نیاز بود تا هنرمندان کل کشور را در این زمینه درگیر کنیم. هنر شهری مشهد می‌بایست توسط تمامی هنرمندان کشور و در شهرهای خودشان با مطلوبیت روایت می‌شد. هدف‌گذاری ما این بود که تمامی هنرمندان بدانند که مشهد مقدس از هنرهای شهری تمام‌قد حمایت می‌کند و می‌توانند آثار فاخر خودشان را در این شهر عرضه کنند. اکنون نه‌تنها ششمین خواسته شورا تا حد قابل قبولی محقق شده است بلکه خانه بهار مشهد در بخش‌هایی از ظرفیت بین‌المللی نیز استفاده نموده که به‌حق جای تحسین و تشکر دارد.
     
    آثار هنری استاندارد، می‌بایست توسط افرادی داوری شود که هم جامع‌الاطراف باشند و هم از سوی بخش قابل‌توجهی از جامعه‌ی هنری مورد وثوق باشند تا داوری ایشان موردپذیرش جمعی قرار بگیرد. از سوی دیگر داوران صاحب‌نام یاری‌رسان اعتبار و آوازه‌ی جشنواره خواهند بود. (کمابیش اعضای محترم بانام و سوابق برخی از هنرمندانی که در طی سه سال گذشته آثار را داوری نمودند، آشنایی دارند)
     
    تمامی انتظارات هفت‌گانه‌ای که در بالا مطرح شد، بدون یک برنامه زمان‌بندی دقیق و مدون هرگز محقق نمی‌شد. در سال‌های پیش، شتاب سکه‌ی رایج تولید و اکران طرح استقبال از بهار بود. دفعات متعددی پیش‌آمده بود که المان‌های شهری در لحظات پایانی سال از کارگاه ساخت به محل نصب منتقل شود. خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شده است، فراخوان، پذیرش آثار، داوری اولیه و نهایی و همچنین ساخت آثار، مدت‌ها قبل از پایان سال انجام می‌شود.
     
    اعضای محترم، جشنواره خانه بهار تنها بخشی از فعالیت‌هایی است که در طی مدت سه سال گذشته با همفکری میان کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد انجام‌شده است. در ادامه تعدادی از فعالیت‌های عمده‌ای که در این زمینه انجام‌شده است را خدمت شما عرض می‌کنم.
    • مشارکت با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در برگزاری جشنواره فیلم فجر در مشهد که برای اولین بار تمام آثار جشنواره در مشهد هم‌زمان با تهران اکران شدند و با احتساب سال جاری سومین دوره متوالی آن برگزار خواهد شد.
    • تأسیس خانه هنرمندان مشهد
    • شروع عملیات احداث پردیس تئاتر مشهد
    • تفاهم‌نامه با دانشگاه هنر تهران برای احداث پردیس دانشگاه هنر در مشهد
    • تشکیل خانه‌های تخصصی هنرمندان (خانه گرافیک، خانه فیلم، خانه موسیقی، خانه ادبیات)
    • برگزاری نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر و شهدای مشهد
    • ساخت و نصب المان‌های دائم "نبرد رستم و اژدها" و "رستم و رخش" در بلوار شاهنامه
    • آماده‌سازی مجسمه حکیم ابوالقاسم فردوسی برای نصب در کشور مکزیک
    • ساخت و ارسال سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی جهت نصب در خیابان نامگذاری شده به اسم خراسان در شهر ماتار کشور ایتالیا
    • حمایت تبلیغاتی از تئاتر، گروه‌های نمایش و مشارکت تبلیغاتی در برخی نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری و همچنین حمایت مالی گروه‌های تئاتر و نمایش
    مواردی که عرض شد تنها بخشی از فعالیت‌های متعدد حوزه هنری سازمان فرهنگی اجتماعی در حدود دو سال و نیم گذشته است که به سبب ضیق وقت از بیان تمامی آن‌ها معذورم. سال آینده امور هنری باقوت بیشتری انجام خواهد شد و بخشی از فعالیت‌های آتی عبارت‌اند از:
     
    • برگزاری دومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر مشهد
    • برگزاری نخستین سمپوزیوم سنگ و آهن مشهد
    • برگزاری نخستین جشنواره جایزه ادبی مشهد
    • مشارکت در برگزاری همایش بین‌المللی پژوهشی هنرهای شهری
    • برگزاری برنامه شب‌های هنر مشهد
    • جایزه ادبی مشهد (در سطح ملی) در سه بخش شعر، داستان و ناداستان
    • حمایت از تولید فیلم بلند سینمایی در مشهد / فیلم کوتاه و مستند با موضوع مشهد
    • حمایت از اعزام هنرمندان مشهدی به فستیوال‌های بین‌المللی
     
    مسیر فعالیت‌های هنری در مدیریت شهری، رو به رشد و قابل‌توجه است. هرچند هنوز باکمال مطلوب فاصله دارد. تجربه‌ی دو سال و نیم گذشته باعث شده امکانات نرم‌افزاری بهتری درزمینه‌ی اجرای هنر شهری داشته باشیم. همگی ما فضایی آرام‌تر، پرنشاط‌تر و رنگین‌تر برای شهر مشهد می‌خواهیم. قدر مسلم فعالیت هنری، بیش از هر اقدام دیگری در شهر جلوه‌گر خواهد بود و جالب آنکه بسیار کمتر از فعالیت‌های عمرانی و خدماتی هزینه‌بر است.
     
    با توجه به حساسیت مشترکی که همه‌ی ما بر شهر و برند شهری مشهد داریم، لازم است در فصل بررسی بودجه؛ نگاه ویژه‌ای به اعتبارات هنری شهر داشته باشیم. نمی‌توان با افزایش محدود بودجه که هرساله رقم می‌خورد، انتظار مشهدی را داشته باشیم که کانون هنر شهری ایران است. سپاسگزارم.
     
     
    تعداد بازدید: 178
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد