اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 196
    کد: 194243
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۱۲/۱۷

    عدالت‌هنری‌ در‌خانه بهار

    ریزودرشت سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد از زبان دبیر جشنواره
     عدالت‌هنری‌ در‌خانه بهار

     این روزها بیشترین واژه‌ای که در صحبت‌ها‌ی روزمره‌مان می‌شنویم، کروناست؛ ویروسی که در سطح کشور شیوع پیدا کرده و باعث شده است در شهرها کمتر حال‌وهوای بهار و نوروز در جریان باشد. 12سال است که روزهای پایانی اسفند نشست خبری درباره رویدادهای هنری مشهد در نوروز با حضور مدیران شهری برگزار می‌شود اما امسال کرونا این نشست را هم تعطیل کرده‌ است. شاید همین موضوع بود که بازار شایعات را برای برگزار نشدن این رویداد داغ کرد اما ازآنجایی‌که آماده‌سازی شهر برای میزبانی از بهار، خود می‌تواند بر روحیه مردم اثر مثبت بگذارد و دقایقی افکار آن‌ها را از این ویروس منحرف کند، گروه اجرایی سومین دوره جشنواره هنرهای شهری مشهد با نام خانه بهار99 این روزها بی‌وقفه در تلاشند که نشاط را به شهر برگردانند. امسال فراخوان جشنواره خیلی زودتر از سال‌های گذشته و در تیرماه منتشر شد تا هنرمندان فرصت کافی برای ایده‌پردازی‌های خلاقانه و اجرا داشته باشند. بر همین اساس، بسیاری از آثار برخلاف سال‌های گذشته که در روزهای پایانی اسفند آماده نصب می‌شدند، آماده اجرا در شهر هستند. در این دوره ‌3هزارو437اثر از هزارو372هنرمند به دبیرخانه جشنواره رسید که بعد از انجام مراحل داوری، در بخش یادمان‌های شهری 58اثر، در بخش آذین‌بندی 32اثر، در بخش دیوارنگاری 44اثر، در بخش هنرهای نمایشی، موسیقی و جشن‌های آیینی 33نمایش، در بخش گل‌آرایی و طراحی فضای سبز 36طرح و در بخش دانشگاهی 90پروژه با محورهایی چون شهدا، نوروز، محیط‌زیست، فرهنگ و مفاخر برای اجرا در سطح شهر انتخاب شده‌اند. هم‌زمان با نزدیک شدن به آغاز سال جدید به‌سراغ صدرا یوسفی، معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و دبیر سومین جشنواره خانه بهار، رفتیم تا اطلاعات بیشتری از جزئیات نحوه برگزاری این رویداد مهم به‌دست آوریم.

     
    آغاز نصب المان‌ها در نقاط شهر
    همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، بیماری کرونا این روزها موضوع اول خبرهای ایران و دنیاست که بر بسیاری از فعالیت‌های هنری و غیرهنری تاثیر گذاشته‌ است. این ویروس برای جشنواره خانه بهار99 نیز گرفتاری‌هایی ایجاد کرده‌ و باعث تعطیلی برخی بخش‌های آن شده‌ است. به‌گفته یوسفی، رویدادهای جمعی جشنواره یعنی بخش‌هایی که نیاز به حضور مردم داشتند، مثل بخش هنرهای نمایشی که قرار بود در آن تئاترهای خیابانی، صحنه‌ای، کودک و نوجوان، سرود، موسیقی سنتی و مقامی اجرا شود، بخش المان‌های تعاملی که قرار بود مردم در رونمایی آن‌ها حضور داشته‌ باشند، بخش بین‌الملل و همچنین بخش‌هایی که باید به‌صورت رویدادی برگزار می‌شدند، مانند هفته نقاشی، به‌منظور حفظ سلامت مردم و برای جلوگیری از انتشار بیماری، تا زمانی که شرایط بهتر شود و دستورالعمل‌های استانی اجازه فعالیت‌های جمعی را بدهد، متوقف شده‌اند.
    او همچنین با تاکید بر اینکه زیباسازی شهر هیچ زمان متوقف نمی‌شود، از خانه بهار و نوروز به‌عنوان یک فرصت برای زیباسازی یاد می‌کند: «زیباسازی شهر صرفا برای 15روز نوروز نیست که اگر مشکلی پیش آمد، برنامه‌ها کلا منتفی شود.»
    بر این‌ اساس به غیر از بخش جمعی، دیگر بخش‌های جشنواره خانه بهار همچنان برپا هستند و قرار است رنگ‌وبوی تازه‌ای به شهر بدهند.
    دبیر سومین دوره جشنواره هنرهای شهری مشهد توضیح می‌دهد: در بخش ارائه‌های هنری که در سطح شهر نصب می‌شود، همچون سه سال گذشته سعی کردیم به‌سمت ساخت آثار دائمی‌تر و ماندگارتر برویم و سیما و منظر شهر را تغییر دهیم.
    او به انتشار فراخوان جشنواره در تیرماه98 اشاره می‌کند و درباره زمان‌بندی نصب و اجرای آثار می‌گوید: ما حدود یک ماه از زمان‌بندیِ خودمان جلو هستیم و این روزها در نقطه اوج فعالیت‌های جشنواره خانه بهار قرار داریم. بیشتر کارهای بخش یادمان‌های شهری که حدود 60اثر هستند، آماده شده‌اند و مراحل پایانی را طی می‌کنند و بیشتر این المان‌‌ها به‌صورت دائمی در نقاط شهر نصب خواهند شد. باتوجه‌به روند کار برخلاف سال‌های قبل که بیشتر آثار در روزهای پایانی اسفند نصب می‌شد، امسال ما از جمعه 9اسفند نصب آثار را در سطح شهر آغاز کردیم.
    به گفته یوسفی، تنها آثاری که نگاه نوروزی دارند و باید نو و تازه باشند، در روزهای پایانی اسفند نصب و رونمایی می‌شوند.
     
     
    برقراری عدالت توزیعی در نصب المان ها
    یکی از انتقادهایی که همواره عده‌ای به جشنواره خانه بهار وارد می‌دانند، رعایت نشدن عدالت توزیعی در نصب المان‌ها و اجرای آثار هنری در نقاط شهر است اما به گفته یوسفی، در جانمایی آثار امسال سعی شده است این مشکل حل شود. او در این‌باره توضیح می‌دهد: امسال هم شورای شهر و هم شهردار مشهد بر رعایت توازن در انجام کارها و همچنین نصب المان‌ها در نقاط حاشیه‌ای و کم‌برخوردار تاکید کرده‌اند، از این‌رو ما نیز تلاش کردیم در چندین میدان مختلف شهر آرایه‌های دائم نصب شود تا عدالت توزیعی برقرار شود؛ البته همه می‌دانیم برخی نقاط شهر پرتردد هستند و شهروندان زیادی از آنجا عبور می‌کنند، بنابراین نصب آثار در این مکان‌ها
    اهمیت دارد.
    رئیس اداره امور هنری شهرداری همچنین از توجه ویژه جشنواره خانه بهار به موضوع ایثار و شهادت یاد می‌کند. به گفته او یادمان‌های شهدا در دو محور بولوار فرودگاه و بولوار آزادی در ورودی مشهد از سمت قوچان تغییر می‌کند. همچنین در بزرگراه سردار شهید، حاج‌قاسم سلیمانی، چند یادمان با محوریت این شهید بزرگوار، نصب و اجرا
    خواهد شد.
    یوسفی همچنین از طبیعت و محیط‌زیست به‌عنوان یکی دیگر ار سوژه‌های اصلی جشنواره امسال نام می‌برد که با استقبال چشمگیر هنرمندان نیز روبه‌رو شده‌ است:«نقاشی‌دیواری یکی دیگر از بخش‌هایی است که این روزها در سطح شهر درحال پیگیری است؛ بخشی که در آن درکنار اجرای برخی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره و طرح‌های خروجی، کارگاه سه‌روزه خانه بهار با موضوعات فرهنگ، مشهد؛ شهر زیارت و معنویت، فردوسی و دیگر مفاخر در محورهای مختلف شهر اجرا می‌شود.
    به گفته یوسفی، از یک ماه پیش زیرسازی‌ نقاشی‌دیواری‌های سطح شهر آغاز شده و تا این لحظه کار به میزان 70، 80درصد پیشرفت داشته‌ است.
    او همچنین درباره بخش آذین‌بندی توضیح می‌دهد: ازآنجایی‌که آذین‌بندی از نظر هزینه و اجرا نسبت‌به سایر قسمت‌ها سبک‌تر است و قابلیت تکثیر در شهر را دارد، برنامه‌ریزی کردیم تا بیشتر تغییر فضای شهر در نوروز را این بخش به دوش بکشد، از این‌رو آرایه‌های آذین‌بندی، بیشتر حال‌وهوای بهارانه دارند.
     
     
    استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها
    راه‌اندازی بخش دانشگاهی را می‌توان یکی از ویژگی‌های خاص سومین جشنواره هنرهای شهری دانست که امسال با محوریت تعامل با دانشگاهیان به جشنواره اضافه شده‌ است. یوسفی درباره نحوه اضافه شدن این بخش به جشنواره خانه بهار توضیح می‌دهد: سال گذشته در حاشیه برگزاری و بعد از پایان جشنواره با گروه‌های مختلف نخبگان به‌ویژه دانشگاه‌های هنر گفت‌وگو و جشنواره را آسیب‌شناسی کردیم که به بحث تکرار و نبود خلاقیت در آثار رسیدیم؛ مثلا در یک بخش جشنواره 900اثر به‌دست ما رسید که 600اثر آن تکراری بود. ما برای پیدا کردن ایده و راه جدید و همچنین جواب دادن به گلایه‌های دانشگاهیان که می‌خواستند به جشنواره به‌صورت تخصصی کمک کنند، تصمیم گرفتیم در این دوره از جشنواره از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنیم.
    مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد با اشاره به دریافت 1400اثر درقالب 800پروژه در بخش دانشگاهی می‌گوید: ضمن ارتباط مستمری که دبیرخانه جشنواره با دانشگاه‌های هنر سراسر کشور داشت، ما یک نماینده در هر دانشگاه، مشخص و دو جلسه مفصل با اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و استادان برگزار و تلاش کردیم صدای جشنواره را به تمام دانشگاه‌ها برسانیم. همین موضوع یکی از دلایل استقبال فوق‌العاده از بخش دانشگاهی بود که می‌تواند در سال‌های آینده بیشتر شود.
    او چگونگی اجرای این آثار در نقاط شهر را این‌گونه تشریح می‌کند: در خیابان بهار نقاشی‌دیواری‌های بخش دانشگاهی ما درحال اجراست. آذین‌بندی میدان آزادی تا بولوار وکیل‌آباد و کوهسنگی و خیابان‌های منتهی به حرم را نیز تیم‌های دانشجویی انجام می‌دهند. همچنین در بخش گرافیک شهری، طراحی کارت‌پستال و بیلبوردهای شهری، گروه‌های دانشگاهی پیشنهادهای خوبی داشتند که در نوروز آن‌ها را در سطح شهر خواهید دید.
    به گفته یوسفی، استقبال از بخش دانشگاهی و کیفیت آثار دریافتی نشان داد که جشنواره خانه بهار باید خیلی بیشتر با حوزه دانشگاهی تعامل داشته باشد؛ چون دانشگاه دارای افرادی خلاق و باانرژی است که زیرنظر استادان حرفه‌ای آموزش دیده‌اند:‌ «ما با درگیر کردن این افراد وضعیت بهتری در حوزه اجرایی خواهیم داشت. علاوه‌بر این ما به‌نوعی خروجی دانشگاه را به یک بازار مصرفِ محصول هنری متصل کردیم که خود اتفاق خوبی برای دانشجویان خواهد بود.»
     
     
    شیوه‌ای تازه در داوری المان‌ها
    امسال جشنواره خانه بهار علاوه‌بر مشهدی‌ها میزبان هنرمندان بسیاری از شهرهای دیگر خواهد بود. به گفته یوسفی، باتوجه‌به آنکه فراخوان جشنواره پیامی برای تمام کشور بود، هنرمندانی از 60شهر و 30استان، متقاضی شرکت در این رویداد هنری شدند که این اتفاق تنوع بیشتری را در آثار هنری رقم زد.
    دبیر جشنواره خانه بهار با اشاره به افزایش تعداد متقاضیان حضور در این دوره از جشنواره، درباره ملاک‌ انتخاب آثار نیز توضیح می‌دهد: ما امسال به کیفیت آثار درکنار اینکه مردم آن کار را دوست داشته باشند، توجه کردیم و نیاز همه طیف‌ها را درنظر گرفتیم.
    به گفته او درمیان طرح‌های انتخاب‌شده، هم آثار عامه‌پسند وجود دارد و هم آثار هنرمندانه که نیاز به تفکر بیشتری دارد. یوسفی با تاکید بر تلاش برای برقراری توازن میان آثار، از هدف این جشنواره برای ارتقا دادن سطح سلیقه مردم درباره هنر شهری نیز یاد می‌کند.
    مدیرعامل خانه هنرمندان در ادامه، درباره شیوه داوری آثار یادمان‌های شهری که یکی از بخش‌های پرچالش هرسال است، توضیح می‌دهد: ما امسال یادمان‌های شهری را در سه مرحله داوری کردیم. در داوری اولیه از حدود 900اثر که به دبیرخانه رسیده‌ بود، 60اثر برای ساخت ماکت و نمایش در نمایشگاه انتخاب شد. با نمایش این آثار در نمایشگاه، ما چند دوره داوری انجام دادیم.
    بر این‌ اساس از هیئت داوران تخصصی، هیئتی شامل چهره‌های مختلف اجتماعی، معمار، مدیران شهری، نماینده شورای اسلامی شهر، گروهی هفتادنفره از شورای اجتماعی محلات به‌عنوان منتخبان مردم و همچنین شهرداران مناطق به‌صورت جداگانه رای‌گیری صورت گرفت که درنهایت با جمع‌بندی این آرا 52اثر انتخاب شد. به نظر یوسفی این شیوه رای‌گیری باعث شد برای انتخاب آثار دیدگاه‌های تخصصی، مردمی و مدیریتی کنار هم بیایند و اتفاق بهتری در انتخاب آثار رخ دهد. او همچنین بر این نکته تاکید می‌کند که امسال کمترین دخالت در داوری‌های جشنواره رخ داده است و انتخاب آثار نیز به‌طور کامل در فراخوان توضیح داده‌ شده‌ بود. یوسفی در پایان 20 تا 22اسفند را تاریخ پایان تمام مراحل اجراهای جشنواره خانه بهار اعلام می‌کند تا به گفته او، پیش از شروع نوروز با اجرا و نصب آثار، شهر آماده استقبال از بهار باشد.
    تعداد بازدید: 196
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد