اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 108
    کد: 207570
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
    داور بخش یادمان شهری جشنواره خانه بهار مشهد 1400:

    هنرمندان در طراحی المان های نوروزی به هویت مشهد توجه داشته باشند

    داور بخش یادمان شهری جشنواره خانه بهار مشهد 1400 گفت: می توان از ظرفیت المان ها و یادمان ها باید به منظور معرفی هویت مشهد استفاده کرد، این هویت برگرفته از امام هشتم، اساطیر شاهنامه، سنگ و کوه خاص مشهد، جلگه، مردم، آداب و سنت های مشهد است و هنرمندان با استفاده از این کلید واژه ها می توانند آثار خود را در قالب های مختلف طراحی کنند.
    داور بخش یادمان شهری جشنواره خانه بهار مشهد 1400:

    به گزارش اداره هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، احسان مهدوی در خصوص برگزاری جشنواره خانه بهار مشهد 1400 افزود: جشنواره بهار و نوروز مشهد با 12 سال سابقه رویکردی نو و مخاطب محور را آغاز کرد و تا به امروز توانسته است به همت هنرمندان کشورمان خلاقانه تر پیش رفته و بخش های بیشتری را شامل شده شود.

    وی تصریح کرد: یکی از محاسن فراخوان امسال این بود که انتشار آن نسبت به سال های گذشته زودتر صورت گرفت و این موضوع برای داوران مناسب است چرا که می توانند با زمان کافی انتخاب آثار و تغییرات مختصر در طرح ها را عملیاتی کنند.

    این استاد دانشگاه یادآور شد: جانمایی یادمان های نوروزی از ابتدا جزء نقاط ضعف این بخش از جشنواره است، بر این اعتقاده بوده و هستم که باید بر اساس نقاط شناسایی شده از هنرمندان درخواست ارسال اثر داشته باشیم تا بدینگونه برای بخش های مختلف نظیر، پیاده روها، سواره روها، اماکنی با بافت مذهبی و... بتوانیم آثار متفاوت با کاربری موضوعی طراحی و نصب کنیم.

    مهدوی اضافه کرد: هنرمندان را باید با استفاده از «معیار جانمایی طرح» محدود کرد، با این کار کیفیت آثار بالاتر می رود؛ البته برای اجرایی شدن این پیشنهاد تمام ارکان شهرداری و دستگاه های اجرایی مربوطه باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم موضوع جانمایی آثار را پیش از اعلام فراخوان یک بار برای همیشه حل و فصل کنیم.

    وی تصریح کرد: هنرمندان با ارسال آثار و طرح های خود در جشنواره خانه بهار مشهد 1400 تلاش خود را کرده بودند ولی به علت اینکه این جشنواره 12 سال سابقه دارد توقع داوران و دستاندرکاران آن نیز بالاتر رفته و خواهان آثار با کیفیت بالاتر و طرح های نو هستیم، نباید بگذاریم کار به تکرار برسد و مشابه کارهای سال های گذشته به دبیرخانه واصل شود؛ متاسفانه بخشی از هنرمندان نیز اقدام به کپی برداری از آثار موجود در اینترنت کرده اند که این سبب پایین آمدن سطح کیفی جشنواره می گردد.

    داور بخش یادمان شهری جشنواره خانه بهار مشهد 1400 یادآور شد: به دلیل شیوع ویروس و تعطیلی دانشکده ها و مراکز هنری، در فراخوان امسال شاهد حضور کمرنگ هنرمندان دانشجو بوده ایم چرا که در سال های گذشته همایش های توجیهی و کارویژه های مشترکی با همکاری دانشگاه ها برگزار می کردیم و دانشجویان به منظور طراحی و ارسال اثر به دبیرخانه بهار مشهد ترغیب می شدند ولی متاسفانه امسال کرونا مانع این فعالیت های خوب و آموزنده شده است؛ البته در فضای مجازی تبلیغات و اطلاع رسانی های خوبی صورت گرفته است ولی مواجهه حضوری بسیار ارزشمند تر و پر بازده تر می باشد.

    وی در پایان گفت: به منظور یکپارچه سازی و تعامل و همراهی بین هنرمندان و مسئولین شهری باید دبیرخانه دائمی خانه بهار مشهد راه اندازی شود چرا که با این کار می توان هویت از دست رفته این جشنواره را به آن برگرداند.

     

    تعداد بازدید: 108
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد