اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 70
    کد: 207689
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
    داور دو سالانه نقاشی شاهنامه فردوسی:

    شاهنامه فردوسی یک گنجینه بزرگ است/ به درستی از شاهنامه استفاده نکرده ایم

    داور دو سالانه نقاشی شاهنامه فردوسی گفت: شاهنامه یک گنجینه بزرگ است که اگر در اختیار هر تمدن، قوم و ملت دیگری بود حتما از آن به روش های متعدد و تاثیرگذار استفاده های هنری، تبلیغاتی و اقتصادی می شد ولی متاسفانه در سال های اخیر نسبت به این اثر فاخر در کشورمان کمتر پرداخته شده است.
    داور دو سالانه نقاشی شاهنامه فردوسی:

    به گزارش اداره امور هنری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، فرح اصولی افزود: در تمدن و هنر ایران، شاهنامه فردوسی دارای جایگاه بالایی است که در آن بحثی نیست، در این اثر فاخر که پر از قصه و اسطوره است هنوز نتوانستیم با تمام ظرفیت به تولید محصولات هنری نظیر فیلم سینمایی، تئاتر، نمایش رادیویی، تصویر سازی، نقاشی متحرک، نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی و... بپردازیم.

    وی تصریح کرد: لایه های متنوع شخصیت های شاهنامه را می توان بازخوانی کرد و از این بازخوانی ها در قالب زبان هنر استفاده های معنا دار کرد، به صورتی که با نقش سهراب که نشان دهنده تحجر گذشته به آینده است هزاران داستان و اثر تولید کرد یا با شخصیت تهمینه که یک زن آزادی خواه، شجاع و جسور است را می توان در قالب نمایشنامه، فیلم و... تبدیل به اثر هنری کرد.

    اصولی یادآور شد: شخصیت ضحاک نماد یک حکومت ظالم است، در دنیای امروز به صورت واقعی این داستان در حال رخ دادن است، از آن می توان اثر هنری تولید کرد و گریزی نیز به داستان های شاهنامه زد و این اثر فاخر را به جهانیان شناساند.

    این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: شاهنامه خیلی پیام و حرف های امروز را در دل داستان های قدیم خود گنجانده است، در گذشته پرده خوانی شاهنامه در قهوه خاه ها سبب آشنایی مردم با قصه های آن می شده است ولی سالیانی است که مردم با گنجینه شاهنامه همراه نیستند و اگر فکری به حال آن نشود رو به فراموشی می رود که امیدواریم این اتفاق نمی افتد.

    داور دو سالانه نقاشی شاهنامه فردوسی گفت: متاسفانه منابع دولتی و اسپانسرها در سالیان اخیر به آثار هنری مربوط به شاهنامه توجهی نداشته اند و به همین دلیل کمتر آثاری در این حوزه دیده ایم.

    اصولی افزود: تعدادی از بنیاد های خارج از کشور که کار فرهنگی می کنند در سالیان اخیر در حوزه شاهنامه توانستهاند آثار فاخری تولید کنند ولی متاسفانه در ایران هنرمندان توانای ما وارد گود نشده اند تا با زبان گویای هنر بتوانیم این اسطوره بزرگ را معرفی کنیم.

     

    تعداد بازدید: 70
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد