اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 83
    کد: 207839
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
    دبیرادبی دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی:

    هنرمندان برای خلق اثر باید با شاهنامه انس بگیرند

    دبیرادبی دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی گفت: معتقدم که هنرمندان باید در جلسات شاهنامه خوانی شرکت کنند و این کتاب را بخوانند تا با ایجاد انس و الفت نسبت به این کتاب اقدام به طراحی و خلق اثر کنند.
    هنرمندان برای خلق اثر باید با شاهنامه انس بگیرند

    به گزارش اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، فاطمه ماه وان افزود: شاهنامه بیشترین تاثیر را در هنر ایران داشته است و در هنرهای مختلف اعم از نگارگری، فرش بافی، مجسمه سازی، آثار برجسته و... رگ و ریشه نقوش و داستان های شاهنامه دیده می شود.  

    وی تصریح کرد: از نظر کمی و کیفی آثار خلق شده درحوزه شاهنامه همگی از شاهکارهای هنری محسوب می شوند چرا که معمولا هنرمندان برجسته برای خلق اثر خود به شاهنامه رجوع می کنند.

    این شاهنامه پژوه خاطرنشان کرد: یکی از صفحات شاهنامه ای که در دوره طهماسبی خلق شده است در حراجی آثار اسلامی ستبیز لندن به قیمت 7 میلیون پوند به فروش می رسد و رکورد مروبوط به خود را جابجا می کند، آثار مرتبط با شاهنامه از چنین ارزشی برخوردارند.

    ماه وان افزود: ارائه یک داستان شاهنامه با زبان تصویر سبب ایجاد ارتباط تاثیرگذار مخاطب با این اثر هنری می باشد، یک داستان را می توان در یک تصویر خلاصه کرد حال اگر فردی باشد که فارسی نداند نیز می تواند با نگاه به این تصویر، مفهوم آن قصه و داستان را متوجه شود.

    وی گفت: اکران المان های تصویری نظیر دیوارنگاری و مجسمه سازی از شاهنامه فردوسی در سطح شهرهای بزرگ می تواند به معرفی بهتر این اثر فاخر کمک کند.

    دبیرادبی دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی تصریح کرد: برگزاری دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی اقدامی خوب و مهمی است که به سراغ موضوعاتی رفته که در گذشته به آنها کمتر توجه شده است و این سبب ایجاد ارتباط مفهومی شاهنامه با مردم می شود.

    وی یاد آور شد: با آسیب شناسی دوسالانه فعلی می توان برای دوره های بعدی برنامه ریزی دقیقی انجام داد تا هنرمندان بیشتری در آن شرکت کرده و بدینگونه قشر بیشتری از مردم را درگیر اینگونه رویدادها کنیم و حتی جشنواره ای با حد و اندازه بین المللی برگزار کنیم.

    ماه وان در پایان گفت: مهمترین پیام های شاهنامه « وطن دوستی فارغ از نژاد پرستی» و « ارائه پیام زندگی » می باشد.

     

    تعداد بازدید: 83
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد