اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 96
    کد: 207884
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
    دبیر دو سالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی:

    بازتاب خلق آثار هنری در حوزه شاهنامه باید به معرفی بیشتر آن منجر شود

    دبیر دو سالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی گفت: هنرمندان زیادی در رشته های مختلف از جمله نقاشی، تئاتر، مجسمه سازی، ادبیات، تصویرگری و دیگر شاخه ها برای خلق اثر هنری از شاهنامه فردوسی الهام گرفته اند که امیدواریم بازتاب خلق این آثار سبب معرفی هر چه بیشتر آن در بین مردم شود.
    بازتاب خلق آثار هنری در حوزه شاهنامه باید به معرفی بیشتر آن منجر شود

    به گزارش اداره هنری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، لادن اورنگی افزود: شاهنامه یکی از شیوا ترین و مهم ترین نسخه های خطی در دوره های اسلامی محسوب می شود و به دلیل تنوع مضامین، توانسته است سلیقه ها و دیدگاه های مختلف را از زمان سروده شدن در راستای تولید محتواهای مختلف جلب کند و منبع الهام برای خلق آثار هنری شود.

    وی تصریح کرد: شاهنامه فردوسی در حافظه تاریخی مردم زیست کرده و می کند و تاثیر خود را در آفرینش آثار ادبی و هنری به جا گذاشته و می گذارد.

    وی یادآور شد: در گذشته شاهنامه خوانی، سنتی رایج و پایدار در بین مردم بوده و کارکرد آموزشی، تربیتی داشته و سبب پر شدن اوقات فراغت مردم می گشته است ولی متاسفانه امروز این ارتباط کمرنگ تر شده و سال های زیادی از شاهنامه غافل بودیم، اما برگزاری جشنواره های ادبی و هنری، شاهنامه خوانی و دیگر کارکردهای هنری می تواند برای احیای آن موثر باشد.

    اورنگی اضافه کرد: برگزاری دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی مورد توجه هنرمندان سراسر کشور قرار گرفته و جنب و جوش خوبی را در فضای هنری به راه انداخته چرا که این جشنواره هم وزن رویدادهای هنری بین المللی است.

    این استاد دانشگاه گفت: سال هاست که در حوزه شاهنامه فردوسی که سطح بالایی دارد، رویداد هنری بزرگ و مهمی برگزار نشده است، امیدوارم برگزاری دو سالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی در سال های آتی تداوم داشته باشد.

    وی در پایان افزود: خردمندی که یکی از صفات بارز خداوند متعال است در ابتدای شاهنامه به عنوان یکی از اساسی ترین اصول و پرداخت ها محسوب می شود و فرهنگ صلح، عشق به زندگی، سعادت انسان، پرهیز از جنگ و ویرانگری، نوع دوستی، نگهبانی از استقلال سرزمین در برابر حجوم بیگانگان، تقویت همبستگی ملی، وطن پرستی و دوری از نژاد پرستی از جمله پیام ها و پندهای شاهنامه فردوسی محسوب می شود.

    تعداد بازدید: 96
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد