اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 72
    کد: 208781
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۹/۰۹/۲۶

    رستم و اسفندیار، دقیقی‌توسی و آرش کمانگیر در محضر حکیم توس

    شهردار مشهد از نصب مجسمه‌های «دقیقی توسی»، «رستم و اسفندیار» و «آرش کمانگیر» در جلوخان آرامگاه فردوسی خبرداد.
    رستم و اسفندیار، دقیقی‌توسی و آرش کمانگیر در محضر حکیم توس

    محمدرضاکلائی با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرامش این مطلب را اعلام کرده و نوشته است: «سال گذشته در زمان افتتاح فضای جلوخان آرامگاه فردوسی تعداد زیادی از شهروندان درخواست داشتند که در فضای جلوخان آرامگاه فردوسی، مجسمه‌هایی از مفاخر زبان و ادب فارسی و همین‌طور شخصیت‌های اساطیری و قهرمانان شاهنامه نصب شود و من قول دادم که انجام این کار را پیگیری کنم».
    او یادآوری کرده‌ است: « فراخوان منتشر کردیم و از همه هنرمندان مجسمه‌ساز کشور خواستیم طرح‌های خودشان را آماده کنند. حال امروز خوشحالم که بگویم بخشی از آن قول، عملی شده است و مجسمه‌های دقیقی توسی، آرش کمانگیر و نبرد رستم و اسفندیار، ساخته و در جلوخان آرامگاه فردوسی نصب شده‌اند. هر سه اثر فاخر و زیبا هستند، ولی مجسمه آرش کمانگیر حس خیلی خوبی به من می‌دهد.
    شهردار مشهد همچنین تلاش سازندگان این سه اثر ارزشمند، هادی عارفی‌منش، اسماعیل رزاقی اصل و محدثه نیک فرجام، را ارج نهاده است.

    یادآوری می شود، اما پیش از این خبر، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس، گفته بود که بعد از پایان عملیات عمرانی بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی که در قالب باغ ایرانی و به وسعت ۷.۵ هکتار در توس انجام شد، ساخت مجسمه‌هایی با محور‌های رزم و نبردها، اسطوره‌ها، شخصیت‌نگاری، پیکار نیکی و بدی، جغرافیای تاریخی، آیین‌ها و مناسک و نیایش انجام خواهد شد.

    مسعود ریاضی اسامی این مجسمه‌ها را به ترتیب ورود به بوستان جلوخان، مجسمه «رستم و اسفندیار»، مجسمه «تهمینه» که نماد مادر است، مجسمه «رستم و سهراب»، مجسمه «سیاوش» که نماد پاکی است و مجسمه «دقیقی توسی» بیان کرده بود که در سمت راست بوستان جلوخان نصب خواهند شد و این مسیر «راسته سوگ» نام‌گذاری خواهد شد. همچنین مجسمه «رستم و اکوان دیو»، مجسمه «سام نریمان» و مجسمه «آرش کمانگیر» «و ماکت شهر تاریخی توس» در سمت چپ بوستان جلوخان نصب خواهد شد که از این میان، سه مجسمه دقیقی توسی، رستم و اسفندیار و آرش کمانگیر نصب شده است.
    ریاضی همچنین گفته بود ۲میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال ۹۹ برای ساخت این آثار در نظر گرفته شده است.

    تعداد بازدید: 72
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد