• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1101
    کد: 14466
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
    برای نخستین بار در مشهد صورت می گیرد ؛

    نمایش ‌ترکیب نوین نگارش خط کوفی در فضاسازی شهری

    برای نخستین بار در دهه ولایت امسال ،‌ ابتکار جدیدی از ترکیب خط کوفی ایرانی و گرافیک در قالب یک یادمان شهری به نمایش در خواهد آمد .
    نمایش ‌ترکیب نوین نگارش خط کوفی در فضاسازی شهری
    به گزارش خبرنگار ما ،‌ هنرمند ایده پرداز و ابداع کننده ی این خط ترکیبی مسعود صفار است که در زمینه گرافیک و خوشنویسی خطوط نسخ و ثلث و کوفی به صورت تخصصی فعالیت دارد .
    وی در گفتگویی اظهار داشت : این یادمان ،  نشان گر خطوط کوفی ایرانی است که از هزار سال قبل رایج بوده و حالا در ترکیب جدید خود وبا  افزودن گره های گرافیکی به ان ،‌ شکل و شمایل تازه ای به خود گرفته  و در قالب خطی جدید ارائه شده است .
    مسعود صفار خاطرنشان کرد : «کوفی ایرانی» یکی از اقلام خط کوفی است که در ایران اسلامی شکل گرفته است  و در طول قرون چهارم وپنجم قمری به اوج شکوفایی رسید وتقریباً در اکثر مراکز و کانونهای فرهنگی و هنری آن زمان ایران مورد استفاده کاتبان و خوشنویسان قرار گرفت .
    به گفته وی ؛ این همان خطی است که با آمدنش سنت استفاده از ورق پوست برای کتابت قرآن کریم نیز، منسوخ شد واز آن پس استفاده از کاغذ برای این مهم رواج یافت.
    این هنرمند ادامه داد :‌زیبایی قلم «کوفی» ایرانی، میان خطوط اسلامی کم نظیر است. خط کوفی ایرانی علیرغم این ویژگی متاًسفانه به دلیل سختی کتابت چند قرن بیشتر دوام نیاورد. نسخهای که برای معرفی در این شماره گلستان قرآن در نظر گرفته شده. در حقیقت نمونهای از آخرین آثاری است که با این قلم کتابت شده و می توان گفت مربوط به دوران منسوخ شدن وانحطاط این نوع خط است.
    صفار در بخش دیگر سخنانش گفت : با توجه به چنین تاریخچه ای و زیبایی این خط تصمیم گرفتم تا نوع جدید آن را در فضاسازی های شهری استفاده کنم تا هم ارزش بصری این خط بالا رفته و هم برای عموم مردم قابل فهم و خوانا بوده باشد .
    این هنرمند خوشنویس هدف اصلی از ارائه این اثر هنری را ترویج روباره این فرهنگ و آشنایی مردم با خطوط و نحوه نگارش قدما ذکر کرد و گفت :‌برای زنده نگه داشتن یک ارزش یا فرهنگ باید آن را به شکلی نو و جدید مطرح کرد تا دوباره زنده شود .
    وی تصریح کرد این نوع نوشتار خط ،‌تزئینی بسیار زیبا است که که فوق العاده خواص گرافیکی دارد و هنرمندان گرافیست می توانند از آن بهره ببرند .
    صفارادامه داد این یادمان ها به صورت نقش برجسته و با متریال فلز اجرا خواهد شدو برای یادمان هایی که قرار بود به صورت دائمی در شهر جانمایی شوند از آیات نورانی قرآن استفاد ه کردم و برای برخی یادمان های موقتی و مناسبتی نیز از احادیث و اذکار مرتبط بهره بردیم .
    وی در پایان ضمن تاکید بر استفاده از نمادهای مذهبی در فضاسازی های شهری ،‌وسعت و گستردگی کارهای هنری در مشهد مقدس را بی نظیر و دارای ارزش توصیف کرد .
    تعداد بازدید: 1101
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد