• جمعه،30 اردیبهشت 1401
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 592
    کد: 14684
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۸/۰۴

    ‌ تلفیقی از نمادهای ابرانی و اسلامی در یک یادمان شهری

    مشهد مقدس همزمان با فرارسیدن هفته ولایت (عید قربان تا عید سعید غدیر ) باز هم میزبان یادمان ها و فضاسازی های منابستی خواهد شد .
    ‌ تلفیقی از نمادهای ابرانی و اسلامی در یک یادمان شهری
    . یکی از این یادمان ها که امسال برای نخستین بار شاهد این ابتکار هنری خواهیم بود ،‌یادمانی است تلفیقی، از تصویر و خوشنویسی که گامی جدید برای فضاسازی های شهری خصوصا در اعیاد و مناسبت های مذهبی ایرانیان محسوب می شود .
    کاظم خراسانی ، هنرمند ارزنده شهرمان که ایده ی ساخت این اثر هنری را ارائه داده است ،‌در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار داشت :‌ معتقدم برای ساخت آثار و یادمان های مناسبتی باید حتما محتوای طرح را متناسب با ان طراحی و ایده پردازی کنیم و برای هر مناسبت مشخصا به نمادهای مرتبط اشاره داشته باشیم .
    وی به عنوان مثال گفت همان طور که برای ایام میلاد امام رضا (ع) از صفات رضوی و القابی همچون «شمس الشموس » و .. بهره بردیم و یا در ایام میلاد امام زمان (ع) القاب متناسب با دهه مهدویت را در اشکال مختلف هنری به تصویر کشیدیم ،‌برای عید سعید غدیر نیز باید اشاره مستقیم به صفات والای حضرت علی (ع) داشته باشیم و چهره شهر را به این سمت سوق دهیم .
    این هنرمند خوشنویس ادامه داد :‌برای ساخت این یادمان تلاش کردم تا کاری متفاوت ارائه دهم به نحوی که نمادهای ایرانی را در کنار نمادهای مذهبی و شیعی قرار دادم و با تلفیق تصویر و خوشنویسی نوعی از هنر را ارائه کردم که در بطن خود حاوی پیام ها و مفاهیم ارزشمند و آشنایی است .
    کاظم خراسانی تصریح کرد : شکل کلی این یادمان درخت سروی است که در فرهنگ ایرانیان نمادی از ایستادگی و مقاومت است ،‌و با توجه به این که حضرت علی (ع) در فرهنگ مذهبی ما نماد و سمبل رشادت . پایمردی شناخته شده است ،‌این دو نماد را در کنار هم قرار دادم تا ضمن نشان دادن دو نماد مشخص و بارز، مفهوم ارزشمند مقاومت را بیان کرده باشم .
    این هنرمند ادامه داد : برای نزدیک شدن هر چه بیشتر کار با هنرهای ایرانی ازکنتراست رنگ های سفید و فیروزه ای استفاده کردم و برای نشان دادن استفاده از هنرهای اسلامی ،‌از نقوش اسلیمی در داخل کار بهره بردم .
    وی تاکید کرد گرچه این یادمان ،‌تلفیقی از تصویر و خوشنویسی است ؛‌اما شکل کلی کار به گونه ای است که اجزاء در کنار هم معنا می یابند و در دل همدیگر قرار گرفته اند .
    به گفته او زمانی که چنین یادمانی در ابعاد بزرگ و با استفاده از مفاهیم آشنا در شهر به نمایش در بیاید ،‌مخاطبان با آن ارتباط بر قرار خواهند کرد و فضای ایرانی ، اسلامی که بر کار حکمفرماست ، نشان از ماهیت درونی و مضمون اثر هنری خواهد داشت .
    لازم به ذکر است ؛ ‌این یادمان 4 متری با متریال آهن ساخته شده است و در ایام دهه ولایت در مشهد مقدس نصب خواهد شد .
     گفتنی است ، "کاظم خراسانی"، فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنر تهران است و هم اکنون مدیر گروه گرافیک دانشگاه فردوسی و مدرس رسمی انجمن خوشنویسان مشهد است. وی داور جشنواره های هنری در شهر مقدس بوده است و بیش از 70 نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور برگزار و دهها نمایشگاه انفرادی نیز برپا کرده است.
     
     
    تعداد بازدید: 592
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد