• سه شنبه،05 بهمن 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 983
    کد: 690
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۵/۲۲

    استفاده از خوشنویسی و تذهیب در فضاسازی مذهبی مشهد ضروری است

    استاد مطرح کشور در حوزه خوشنویسی و تذهیب گفت :اقدامات شهرداری مشهد در سطح شهر ستودنی است اما جای خالی خوشنویسی و تذهیب کاملا احساس می شود.
    استفاده از خوشنویسی و تذهیب در فضاسازی مذهبی مشهد ضروری است

    استاد مطرح کشور در حوزه خوشنویسی و تذهیب گفت :اقدامات شهرداری مشهد در سطح شهر ستودنی است اما جای خالی خوشنویسی و تذهیب کاملا احساس می شود.
    طاهر نبی زاده درحاشیه نمایشگاه خوشنویسی رندان سحرخیز، بابیان اینکه حضورش درکتابت جز30توفیق الهی بود گفت:این برنامه فرصتی بودتاباقرارگرفتن در فضای معنوی وعرفانی در پیشگاه کلام خداوند توان هنری خودرا محک بزنیم ودر یک زمان محدود اثاری تاثیر گزاری خلق کنیم.
    وی کاریردی کردن هنر راامری ضروری عنوان کردوگفت:در قدیم هنررابه صورت کاربردی دراطراف خود داشتیم برروی دیوارها ،پارچه ها ودر ها همه پراز نقش ونگاربود این نقشها به مردم آرامش می داد متاسفانه الان همه چیز صاف وساده وتیره شده است که افسردگی ورکودرا می آورد.
    نبی زاده اظهارداشت:این جدایی ازرنگ ونقش نتیجه هحوم هنرهای غربی ورخنه در هنرهای شرقی است که گرچه این اثاردرنگاه اول زیبا جلوه می کنداما وقتی تکرار می شود دل مردگی رارواج می دهد.
    وی عنوان کرد:درسطح شهرکارهای خوبی انجام شده است وارد شدن رنگ ها به چهره شهر شادابی را به بیننده القا می کنداگرهنر به زندگی مردم گره بخوردانرژی رابه محیط می اورد.
    این استاد تلفیق هنر خوشنویسی را باهنرهای دیگردرساخت یادمانهای شهری مثبت خواندوگفت:خوشنویسی این قدرت رادارد که پیام رازودتر به بیننده القا کندوترکیب هوشمندانه این هنر درساخت یادمانهای شهری می تواند موفق باشد.
    وی افزود:هنرمند باید باتسلط برعلم طراحی وتقسم بندی فضا وخوش فکری خودرا از قالبهای رایج برهاند وباحفظ اصالت هنر خوشنویسی فرم هاراتغییردهد وصرفا مطلبی را ننویسد.
    نبی زاده ادامه این روند را به مثابه ایجاد یک مسیر غلط فراروی نسل آینده دانست وافزود:انچه که در این میان وبا فراموشی هنرهای اصیل بیش از پیش اهمیت دارد از بین رفتن فرهنگ وسنت در میان ایرانیان ونسل کنونی است که از آن نیز می توان به عنوان یک زنگ خطر برای هنر های اصیل ایرانی یاد کرد..
    وی در ارائه راهکاری برای احیای هنر های اصیل ایرانی وبه ویژه هنر تذهیب گفت:در صورت استفاده ازروش ها وتکنیک های صحیح زمینه برای رشد هنر وبه ویژه هنرتذهیب فراهم می شود..

    وی عنوان کرد:خوشنویسی یکی ازارزشهای هنراسلامی است ووقتی درست وبجا نوشته شوددرکنار دیگر هنرها توجه مخاطب را هرجه بیشتر به خود جلب می کنداین توجه دعوتهای ناخوداگاه است که با مطالب قرانی برقرار می شود.همین که بیننده چندلحظه جلوی یک تابلو مکث کند واورابه فکر وادارد کافی است

    تعداد بازدید: 983
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد