• پنج شنبه،05 خرداد 1401
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1063
    کد: 15845
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
    در اولین جلسه فستیوال استقبال از بهار 92 مطرح شد ؛

    ‌ضرورت وجود حرکتی رو به جلو برای فضاسازی های مشهد

    نخستین جلسه بررسی فستیوال استقبال از بهار سال 1392 با حضور مدیر امور هنری شهرداری مشهد ،‌کارشناسان هنری و هنرمندان شهر برگزار شد .
    در اولین جلسه فستیوال استقبال از بهار 92 مطرح شد ؛

    به گزارش خبرنگار ما ،‌در این جلسه راهکارهای اجرای هر چه بهتر فعالیت های هنری در بهار سال آینده بررسی شد و عملکرد هنرمندان در فستیوال های گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
    هادی مظفری،مدیر امور هنری شهرداری مشهد در جمع هنرمندان شهر اظهار داشت :‌نگاهی به تجارب گذشته و استفاده از آن می تواند برای بهتر اجرا شدن ایده های نو ظهورو خلاقیت بیشتر در کارها برای سال جدید یاری رسان باشد .

    وی از هنرمندان خواست امسال هم همانند سال های گذشته با استفاده از طبع هنری ،‌ابتکار ،‌خلاقیت و هنر خود بهاری پرنشاط و زیبا را به مشهد هدیه دهند در این نشست صمیمانه هر یک از هنرمندانی که در فستیوال های گذشته با ارائه آثار هنری شرکت داشته اند نیز به بیان نقطه نظرات خود و راهکاهای برپایی بهتر این فستیوال در سال آینده پرداختند .
    محمد حسن ماموریان ،‌مدرس داشنگاه هنر و هنرمند سازنده ی یادمان های دائمی و مناسبتی که آثاری همچون یادمان میرزاکوچک خان جنگلی ، ماهی عید و ... را به شهر هدیه کرده است ،‌در سخنانی به لزوم حرکت از کمیت کارهای هنری به سمت کیفی بودن آثار اشاره کرد و گفت: همان طور که این امر لازمه ی کمال است ،‌هم اکنون زمان آن رسیده تا بعد از چندین دوره برپایی از تزلزل به سمت ثبات به پیش برویم .

    وی تصریح کرد: برای استقبال از بهار نیازی به تزریق تعداد زیادی اثر هنری به شهر بدون در نظر گرفتن کیفیت آن نداریم .
    ماموریان گفت :‌این که یک شی کوچک را بزرگ نمایی کرده و در شهر اکران نماییم ،‌دشمن خلاقیت برای هنرمندان و مردم است .
    وی در ادامه گفت ا نوجه به این که هنرمندان مختلفی از بین اقشار مردم در سنین متفاوت در فستیوال استقبال از بهار شرکت می کنند ،‌چه خوب است هنرمند سازنده ی هر اثر و سن او معرفی شوند .
    در ادامه ی این نشست ،‌ غلامرضا خلیلی دیگر هنرمند شهرمان از عدم وجود برخی هماهنگی ها در نصب یک یادمان در میدان های شهر انتقاد کرد و تاکید کرد :جانمایی یک یادمان باید از ابتدا مشخص شود که طرح هماهنگ با آن شکل بگیرد .

    وی گفت :‌بهتر است فستیوال استقبال از بهار تنها برای هنرمندان مشهدی نباشد ،‌بلکه به صورت کشوری فراخوان شود .
    لادن اورنگی دیگر هنرمندی بود که تاکیدداشت ،‌معیارهای زیباشناختی ،‌مفهومی و هنری جهت تیم داوری در نظر گرفته شود تا معایب و مزایای یک اثر هنری مورد بررسی قرار گیرد .
    حسین ششکلانی هنرمند مطرح شهرمان نیز در این نشست تاکید داشت: ایجاد فضا و اتمسفر برای یک اثر هنری ،‌صرف ایجاد المان نیست . وی گفت : در فضاسازی شهر نباید صرفا به عناصر توجه شود بلکه ایجاد حس و فضا در پروژه های بهاری بسیار مهم و تاثیرگذار است .
    او که سازنده ی نخستین نقش برجسته بتنی مشهد می باشد ،‌گفت: ما باید بین طرح و طراحی تفاوت قائل شویم .همان گونه که در سال های گذشته طرح ها و ایده های خوبی داشتیم ،‌اما طراحی خوب صورت نگرفت .
    به گفته وی طراحی درست ، حلقه مفقوده ی کارهای هنری است .
    دکتر علی عابدی نیز که از جمله هنرمندان مطرحی است که در فضاسازی های مشهد مشارکت داشته است ، در این جلسه تاکید داشت معیارهای نظرسنجی مردم مورد بررسی قرار بگیرد .
    وی گفت: کارهایی که برای بهار ارائه می شود باید با این مناسبت همخوانی و همسویی داشته باشند و به ماندگاری آنها توجه ویژه صورت بگیرد .
    مهدی نجاتی نیز در ادامه مردم را بهترین داوران آثار هنری شهر دانست و گفت: باید همواره توجه داشته باشیم برای یک شهرکار می کنیم و نه برای یک گالری هنری .
    وی ادامه داد: برای سال آیند پیشنهاد می کنم از تضارب آراء ،‌ترکیب سبک ها و متریال ها بهر ببریم و با ایجاد یک بانک اطلاعاتی ویژه هنرمندان ،‌به پیشرفت کارها کمک نماییم .
    وی در بخش دیگر از سخنانش تصریح کرد: باید ضریب امنیت سازه های مورد استفاده در آثار هنری شهر را بالا ببریم تا شاهد اتفاقات ناخوشایندی نباشیم و همچنین برای ایجاد پایه و فنداسیون برای یک اثر هنری ، اقدام به حفاری نکنیم بلکه در مکان هایی مشخص و کارشناسی شده از قبل کرسی هایی را به این منظور در نظر بگیریم تا آثار بر روی آن قابل نصب باشد .
    دکتر محسن طبسی ، مدیرگروه طراحی صنعتی دانشکده معماری و هنر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز در این نشست گفت :شایسته ی یک جشنواره ای سات که معیارهای سایر جشنوارههای موفق را در زمینه داوری ،‌مرور کرده باشد و مطابق با آن به پیش رود .
    وی ادامه داد: ما نیز در این راستا باید هیات انتخاب آثار و داوری داشته باشیم .

    وی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد شادی و نشاط در شهرها خواستار پراکندگی آثار در سطح هر و عدم تمرکز انها در مکانی خاص شد .
    احمد منسوب دیگر هنرمند نقاش مطرح شهرمان هم در این جلسه ضمن تاکید بر وجود سنخیت در بین آثار با امام رضا (ع)، خواستار توجه بیشتر به ذائقه ی زائرین و امتیاز بندی آثار شاخص شد .
    وی گفت :‌در طراحی المان ها می توانیم از بیانات رهبر معظم نیز بهره ببریم .
    امیر خالقی هنرمند شرکت کننده در فستیوال استقبال از بهارکه با «طاقچه و ترمه » اش می شناسیم ،‌ تاکید کرد: بابرپایی این برنامه ها ذهن باز هنری و خلاقیت در بین هنرمندان کاسته می وشد و همکی به دنبال برتر شدن خواهند بود . وی تاکید کرد دیگر جایی برای آزمون و خطا نداریم و باید جشنواره را به صورت طبقه بندی شده و محدود تر اجرا نماییم .
    حمید رضا فلفلانی ، هنرمند گرافیست نیز گفت: باید سلیقه هنری مردم را بالابرده و همزمان با توجه به در نظر گرفتن روحیه مردم و اتفاقات هنری به پیش برویم . وی گفت ادبیات و حد و حدود طرح در ارائه کار باید مشخص شود ؛ چرا که زمانی که ادبیات مشخص باشد ، قضاوت هم عادلانه تر خواهد بود .
    کاظم خراسانی دیگر هنرمند شرکت کننده نیز تاکیدداشت: سفارش کار به افراد خبره صروت بگیرد و ارزش گذاری بر روی ایده ها ی طراحان بسیار حائز اهمیت است .
    ملکی دیگر هنرمند مشهدی نیز به کارهای هنری ویژه کودکان اشاره کرد و خواستار نصب آنها در مکان هایی مرتبط با بچه ها همچون پارک ها و زمین های بازی شد .

    وی همچنین گفت: به لحاظ مهندسی و کمیت کار ، جهت تلفیق مناظر با المان ، جای مهندسان معمار در کنار هنرمندان خالی است .
    پریا غیاث زاده هم در این جلسه تاکید داشت: حس پرداختن به نوستالژیک آثار و بزرگ نمایی انها در آثار مشهود بود و در فرایند داوری انتخاب کارهای بزرگ و تکراری باید مورد بررسی ویژه قرار بگیرد . وی تصریح کرد برای اجرای یک کار موفق باید نیازهای مردم مورد روانشناسی و جامعه شناسی دقیق قرار بگیرد .
     

    تعداد بازدید: 1063
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد