• پنج شنبه،05 خرداد 1401
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 857
    کد: 15869
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۸/۱۱
    در گفتگویی با مشاور انتخاب رنگ پروژه های شهری مشهد مطرح شد ؛‌

    اهمیت تنوع رنگ ها در گرافیک شهری

    مشاور و مجری انتخاب رنگ پروژه های هنری مشهد گفت : استفاده ی درست از ترکیب بندی رنگ ها در تقابل با فضای خاکستری کنونی شهر اهمیت ویژه ای در سلامت روانی مردم دارد .
    اهمیت تنوع رنگ ها در گرافیک شهری
    به گزارش خبرنگار ما ،‌مژده ادهمی در گفتگویی اظهار داشت : معماری گذشته ما سرشار از کاشی کاری ها یی بود که با استفاده از رنگ های آرامش بخشی همچون فیروزه ای و لاجوردی حس خوبی را به بیننده منتقل می کرد،‌اما معماری کنونی شهرها ،‌ساختمان ها و فضای شهری خاکستری رنگ و تیره است و لذا اهمیت دادن به رنگ یک یادمان شهری در چنین فضایی از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود .
    وی افزود : برای انتخاب رنگ متناسب با یک یادمان ،‌با توجه به در نظر گرفتن موضوع و مفهوم آن اقدام می کنیم و تلاش داریم رنگ ها ضمن همخوانی با فضای شهر ،‌ قدرت جذب نگاه بیننده را نیز داشته باشند .
    ادهمی ادامه داد :‌در ایام و مناسبت های خاصی همچون اعیاد استفاده از رنگ های شاد تاثیر شگفتی بر روحیه مردم برجای می گذارد و لذا برای گزینش رنگ ها تمامی موارد در نظر گرفته می شود .
    این هنرمند خاطرنشان کرد : در حال حاضر برای رنگ های موجود در شهر بیشتر از رنگ هایی سنتی همچون فیروزه ای ،‌لاجوردی ،‌طلایی و انواع سبز یشمی و سدری بهر می بریم و همواره تلاش می کنیم تا تنوع رنگ ها و هارمونی آنها با محیط را در نظر داشته باشیم .
    مشاور و مجری انتخاب رنگ تصریح کرد : علاوه بر رنگ های سنتی که یا دآور معماری کهن ما هستند ،‌برای تنوع بخشیدن بیشتر به کار،  رنگ های جدیدی همچون قهوه ای و دارچینی و طیف های دیگر رنگ ها را نیز برای نخستین بار وارد مجموعه رنگ های شهری کردیم و تلاش داشتیم تا با نوعی ساختارشکنی ، رنگ و بویی نو و تازه را وارد گرافیک محیطی شهر نماییم .
    ادهمی در بخش دیگر سخنانش گفت :  همان گونه که رنگ های سنتی ،‌ از نظر روانی به عنوان رنگ های آرامش دهنده شناخته می شوند ،‌ما نیز تلاش داریم تا با ورود رنگ ها به شهر ،‌احساس آرامش خاطر را به بیننده القا ء نماییم .
    به گفته وی این انتخاب رنگ در یادمان های حجمی و یا در نوشتارها صورت می گیرد و با توجه به این که نوشتار،  گویای موضوعی عموما مذهبی است ، با استفاده از رنگ های یادآور این حس ، کمک شایانی به ارتباط گیری بهتر با  مخاطب خواهیم داشت .
    مژده ادهمی ادامه داد :‌احساس آرامش دادن به مردم از طریق رنگ ها موضوعی است که در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا آزمایش شده  و جایگاه خود را کسب کرده است ،‌این که دیدن روزمره ی رنگ های تیره در شهر خستگی و خواب آلودگی  را  به همراه می اورد و بر خلاف ان رنگ های روشن و شاد ، آرامش خاطرو حس نشاط و شادابی را در فضای اجتماعی شهر  در بر دارد .
    وی تاکید کرد: گنجاندن  تنوع رنگی در گرافیک شهری باعث شاداب کردن محیط زندگی می شود ونشان دادن  این موضوع  در دیوارهای شهر ،‌ساختما ن ها و اماکن عمومی باعث افزایش راندمان و کارایی شهروندان در محیط اجتماعی آنها خواهد شد .
    مشاور و مجری انتخاب رنگ پروژه های هنری مشهد در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد در حال حاضرمشهد مقدس در زمینه انتخاب درست رنگ ها ،‌ روند رو به رشدی را طی می کند و عملکرد بهتری در مقایسه با سایر شهرها دارد و برای طی موفق این مسیر باید انتخاب درست رنگ ها را در یادمان های دائمی و موقت همواره حفظ نماییم .
    تعداد بازدید: 857
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد