اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 478
    کد: 109863
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
    یادداشت وارده به مناسبت هفتمین روز درگذشت کمال علوی

    کمال علوی؛ هنرمندی مردمی، انسانی معتقد و مدیری باسواد

    سید رضا کمال علوی را قبل از اینکه یک هنرمند بدانم یک انسان واقعی می‌دانم، با همه خصوصیات انسانی.
    یادداشت به مناسبت هفتمین روز درگذشت کمال علوی

    در تمام طول مدتی که با سید رضا از نزدیک ارتباط داشتم او را در اخلاق، شرافت، مردانگی، مهربانی و همه دیگر صفات انسانی، یک سر و گردن بالاتر از خیلی‌ها دیدم و هر روز در حال پیشرفت بود.

    • درکمال اخلاق

    کمال علوی مهربان بود و خونگرم. کمتر کسی را دیدم که از او ناراحت شده باشد یا با او مشکل داشته باشد. وقتی می‌دید هنرمندی دچار مشکل شده، آنچه در توان داشت انجام می‌داد تا او را از گرفتاری در آورد، چه در زمانی که مدیر بود و چه در زمانی که فقط یک هنرمند ساده بود.
    نظم ویژگی جدای ناپذیر او شده بود. تلاش، برنامه هر روزش بود و امید توشه همیشه اش و کمتر مانعی می‌توانست کار استاد را متوقف کند.
    روحیه ای مردمی داشت و نجابت جزو خصایص ذاتی اش بود، به شریعت و طریقت توامان معتقد بود و مقید بود که همه اعمال واجبش را انجام دهد. به امام رضا علیه السلام ارادت ویژه ای داشت و از ایشان بسیار کمک گرفته بود.
     

    • هنرمندی باسواد

    نگفته پیداست که او در بین هنرمندان تئاتر جزو باسوادترین‌ها بود. نه اینکه ژست باسواد بودن و روشنفکر بودن بگیرد، نه! او در عین بی حاشیه بودن به معنای واقعی کلمه باسواد بود. بسیار کتابخوان بود، بسیار به روز بود و در هردو حوزه نمایش و سینما به اندازه کافی مطلع بود و این همه برای کمتر کسی اتفاق می‌افتد. کمال علوی نه تنها تحصیلات عالی داشت بلکه مدرس هم بود. تدریس در دانشگاه علامه، سروش سیما، کانون پرورش فکری کودکان و چندین و چند موسسه و آموزشکده دیگر همه گواه این است که او سواد خوبی داشت. از آن گذشته بسیاری از هنرمندان نسل جدید تئاتر مشهد جزو شاگردان کلاسی یا صحنه ای اویند و از این بابت حق عظیمی به گردن تئاتر مشهد دارد.
     

    • تئاتریستی توانمند

    فعالیت های هنری کمال علوی از 16 سالگی او ثبت شده است و این یعنی او پیش از این حرفها در هنر نمایش توانمندی داشته است. توانمندی که تاریخ نویسان را مجبور کرده است او را ثبت کنند. البته این نکته هم را ذکر کنم که او فقط یک بازیگر توانا نبود. او کارگردان خوبی هم بود، قلم روانی هم داشت و فیلمنامه و نمایش نامه های خوبی هم می‌نوشت و همچنین در دیگر عرصه های هنر نمایش به حد قابل قبولی از توانایی رسیده بود. او از همه بخشها سر رشته داشت و در چند بخش مثل کارگردانی، نویسندگی و بازیگری سرآمد بود.
    «قابیل» او هنوز هم در خاطر بسیاری مانده است، «ترن» هنوز روی ریل است و مدام نوید می‌دهد که کمال علوی هنوز به ایستگاه آخر نرسیده است، «انقلاب زنجیره ای» اش همچنان زنده است و این همه به این دلیل است که سید رضا عاشق تئاتر بود و به هیچ چیز به جز تئاتر فکر نمی کرد.
    گروه نمایش طلوع که مخلوق خود اوست، در دوران حیاتش کارهای زیادی را به تئاتر مشهد تقدیم کرد و او در همه آثارش نمره ای بیشتر از متوسط می‌گیرد و در بعضی عالی است.
     

    • مدیری کارآمد

    سهیلی زاده در کتاب «صد سال تئاتر مشهد» به نمایندگی «خیلی ها [1]» دوران مدیریتی کمال علوی در انجمن و کانون هنرمندان خراسان را درخشانترین دوره این دو نهاد می‌داند.

    کمال علوی، در ابتدای تشکیل حوزه هنری، مدتی با سعید سهیلی همکاری داشت، سپس به تهران رفت و به همراه داود کیانیان، واحد تئاتر مرکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران را راه انداخت.
    پس از آن با سمت مدیریت کانون هنرمندان به مشهد برگشت و همزمان ریاست مرکز هنرهای نمایشی را هم به عهده گرفت. کمال علوی مدتها در هیئت مدیره این دو نهاد باقی ماند و هرجا هم که بود خوب بود.
    هم در مدیریت حرفه ای خوب بود و هم در روابط انسانی. بسیار مسئولیت پذیر بود و رسیدگی به همه هنرمندان را وظیفه خود می‌دانست. دوران مدیریت او جزو دورانی است که کمترین منتقد را دارد. علاوه بر این در دوران او بیشترین ایده‌ها و پیشنهادات عملی شده در حوزه تئاتر را به یاد داریم که ذکر جزئیاتش خارج از حوصله این نوشتار است.
    من حیث المجموع، در مدتی که کمال علوی را از نزدیک شناختم، او را هنرمندی مردمی، انسانی معتقد و مدیری باسواد دیدم که به این زودی‌ها ممکن است دوباره تکرار نشود.    خدایش بیامرزد

    فرزین جیرانی/ مدیر عامل سابق کانون هنرمندان خراسان رضوی

    23 مهرماه 1395


    [1] صد سال تئاتر مشهد - جلد سوم - صفحه 102

    تعداد بازدید: 478
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد