اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1427
    کد: 110128
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۷/۲۷

    فراخوان شماره 2 طراحی نقاشی دیواری مشهد 1395 مدیریت امور هنری شهرداری مشهد

    مشهد، شهر امام مهربانی است که همسایگی‌اش برای مشهدی‌ها و بلکه برای همه ایرانیان، نعمتی است سرشار از برکت‌های مادی و معنوی.
    فراخوان شماره 2 طراحی نقاشی دیواری مشهد 1395

     

      
    باتوجه به فضاسازی و زیباسازی شهر مشهد در سال 95 مدیریت امور هنری از شما هنرمندان فرهیخته دعوت می‌کند در فراخوان طراحی و اجرای نقاشی دیواری شماره دو ویژه "امام رضا (ع) و مشهد 2017" شرکت نمایید.

     

     

     

    • مکان های مد نظر و نوع دیوار

     

     ردیف

     

      مکان

     منطقه

      نوع دیوار

     1

     دیوارهای سطح 2شهر

     

     

     سیزده گانه

     دیوارها به صورت فرضی افقی (طویل) تا ارتفاع 3 متر (سطح دو)-بافت اغلب دیوارها آجر سفال، سیمان سیاه (با توجه به طرح در صورت لزوم، سیمان فیلی شود)

     2

     دیوارهای سطح 1 شهر

     سیزده گانه

     

     دیوارها به صورت فرضی عمودی ارتفاع 4 متر به بالا

     

     

     

     

     

     

    •  موضوعات

     

    شرح موضوعات ذیل در پیوست محتوایی فراخوان موجود است

     

    1. زندگی و سیره امام رضا(ع)
    2.  امام رضا (ع)، جهاد و شهادت
    3. پایتخت معنوی کشور و زیارت امام رضا(ع)
    4.   مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

     

    •   ملاحظات مهم

    1. خلاقانه و غیرتکراری بودن طر‌ح ها
    2. الهام از فضای های خوشنویسی، نگارگری، تذهیب و ترکیب فضای بصری سنتی و مدرن
    3. استفاده مناسب از نشانه و نمادهای ملی و فرهنگی در طرح (پرچم ایران ،خانوادگی بودن زیارت ،حضور مردم و عدم اصالت ابنیه ،...)
    4.   برخی از طرح‌های سطح دو پس از تایید در شورای تخصصی نقاشی دیواری جهت اجرا به مناطق ابلاغ می‌گردد، لذا در طراحی موارد مذکور سعی شود از پرداختن به طرح های عینی –رئال، عکاسی وار و آن دسته از تکنیک های تصویرسازی که قابلیت اجرا بر دیوار را ندارد خودداری گردد (فرم و رنگ ساده و گویا باشند). در اجرای دیوارهای سطح یک الویت اجرا با هنرمند طراح می باشد.

     

     

     خاطر نشان می گردد هزینه طراحی هر طرح پس از تایید نهایی در شورای نقاشی دیواری مدیریت امور هنری 4.000.000 تا 20.000.000 ریال قیمت گذاری خواهد شد.

     

     

    •  نحوه ارائه طرح

     

    • ارسال غیر حضوری

    ارسال فایل به نشانی اینترنتی art@mashhad.ir  یا به شناسه تلگرامی khane_honarmandan@

    به همراه هر طرح مشخصات هنرمند شامل :نام و نام خانوادگی، شماره تماس، مدرک تحصیلی وموضوع طرح درج گردد.

     

    • ارائه حضوری
    1. ·    پرینت طرح( کامل و رنگی) در قطع A3
    2. ·   مونتاژ طرح روی تصویر دیوار فرضی در قطع A3( ترجیحا تصویر از نمای روبرو و جانبی تهیه گردد و ساختمان های اطراف و پس زمینه و... مشخص باشند)
    3.   · پشت هر طرح مشخصات هنرمند شامل :نام و نام خانوادگی، شماره تماس، مدرک تحصیلی وموضوع طرح درج گردد.

     

     

    ·        ** لازم به ذکر است اگر موارد بالابه صورت کامل ارسال نگردد از ارائه طرح در شورای تخصصی نقاشی دیواری خودداری می گردد.

     

    •  توضیحات

     

    1-   مهلت ارسال طرح ها تا پایان وقت اداری 11/8/95  (مهلت ارسال آثار تا تاریخ شنبه 15آبان 1395 تمدید شد)

      2-    طرح هایی که مورد تایید شورا قرار نمی گیرد عودت داده نمی شود. 

    3-   محدودیت ارائه طرح برای هر موضوع وجود ندارد و طراح می تواند برای هر موضوع طرح های جداگانه ارائه دهد.

     

    آدرس: مشهد.انتهای خیابان شهید دکتر بهشتی.خانه هنرمندان شهرداری مشهد-خانه نقاشی دیواری 

     

    تلفن تماس : 38413900  -  38470124

     

    تلگرام: https://telegram.me/Honar_Mashhad

     

    توضیحات بیشتر  

    محورهای موضوعی فراخوان نقاشی دیواری  

    1-زندگی و سیره امام رضا (ع):  

    • بیان حدیث سلسله الذهب( در نیشابور)، مناظرات علمی، نماز باران، نماز عید فطر در مرو و سایر داستان های مشهور زندگی امام رضا(ع)
    •   یکی از آداب زندگی امام رضا علیه‌السلام این بوده که با غلامان و خادمان خود هم سفره می‌شده است و غذای خود را با آنها و در جمع آنها تناول می‌فرمودند و برای خود شأنی مافوق آنها قائل نبوده‌ است.
    • در سیره و سخنان اقتصادی امام رضا (علیه السلام) بر زدودن غبار محرومیت بر پرداخت مالیات‌های اسلامی، زکات، صله رحم، تعاون، همزیستی با محرومان، برخورد جدی با تکاثر و مال اندوزی و... تأکید شده است.
    •  تعبیر حج فقرا برای زیارت امام رضا علیه السلام علاوه بر اینکه بیانگر ثواب زیارت امام رضا علیه السلام که معادل هزار حج است، می‌باشد؛ نشان‌دهنده نحوه‌ی علقه مردم با امام رضا علیه السلام و زیارت ایشان است.

     

    2-   امام رضا علیه السلام و جهاد و شهادت

    •  مشهد یعنی محل شهادت. نام قبلی این منطقه توس بوده اما بعد از شهادت امام رضا علیه السلام به مشهد تغییر پیدا کرده و نشان دهنده این است که اقدامات امام رضا علیه السلام در جهت مبارزه با ظلم و دستگاه خلافت عباسی بوده است و مردم از سیره حضرت در مبارزه الگو می‌گرفته‌اند.
    •  حرم مطهر در وقایع گوناگون از جمله به توپ بستن حرم در دوره قاجار ،کشتار و سرکوب قیام گوهرشاد دوران پهلوی اول ،حمله به حرم در آبان 57 ،عاشورای رضوی در سال 73 و... شاهد حماسه همراه مظلومیت و شهادت مردم مشهد بوده است.
    • مردم مشهد در سال‌های دفاع مقدس حرم مطهر را پایگاه اعزام نیرو و تشییع شهدا قرار داده بودند. به همین دلیل اعزام شوندگان خود را «فرستادگان رضا» می‌نامیده‌اند. امروزه نیز مشهد بیشترین تعداد شهدای مدافع حرم را داراست. همچنین حرم امام رضا (ع) نقطه امید قلوب مبارزان امروز جهان اسلام در یمن و لبنان و بحرین و ... است و زیارت حرم قبل از شهادت برای آنان نیز معنایی نمادین دارد.

     

    3-   مشهد، پایتخت معنوی کشور

    •   سالانه حدود 20 میلیون نفر از مردم ایران با رنگین کمانی از نژادها و زبان ها و فرهنگهای مختلف برای زیارت امام رضا علیه السلام به مشهد سفر می‌کنند و این جلوه‌ای از پایتختی معنوی مشهد برای ایران اسلامی است.
    •  زیارت امام رضا علیه السلام و سفر به مشهد در دوره های مختلف با وسایل مختلف صورت می گرفته است. سالهاست مثلا در ایام شهادت ایشان رسم زیارت پیاده امام رضا(ع) آغاز شده است و به تدریج در حال تبدیل شدن به یک جریان ملی است.سایر جلوه های سفر جمعی با وسایل نقلیه مختلف به سوی مشهد نیز برای مردم خاطره انگیز است.
    •  معماری حرم مطهر برای همه زائران و مجاوران خاطره انگیز است و حس معنویت و نشاط دینی را به آنها منتقل می‌کند.برخی از نمادهای مربوطه عبارتند از : پرچم گنبد امام رضا(ع) ، عکس با قابهای نقاشی حرم و بارگاه رضوی، پارچه سبز متبرک حرم، کاسه دعانوشت آب و تبرک جستن از آب سقاخانه ، نقاره خانه ، عکس یادگاری با حرم و ...
    • ایران به برکت حضور امام رضا علیه السلام در مشهد به سرزمین فرزندان امام موسی الکاظم تبدیل شده است و در جای جای ایران فرزندان و نوادگان این امام همام مأمن مردم هستند. بعلاوه برکت حضور امام رضا علیه السلام در مشهد و حضرت معصومه علیها السلام در قم این دو شهر را به دو قطب تمدن اسلامی تبدیل کرده است.

     

     

    4- امام رضا (ع) و امت اسلامی و مشهد 2017

     

    •  مشهد با محوریت حرم مطهر رضوی، شهری است پیشتاز در انقلاب اسلامی و پرورش دهنده رهبران فکری و عملی انقلاب و محل حضور میلیون ها زائر از ده ها کشور مختلف از زبان ها، مذاهب و رنگ های گوناگون. حتی مردمانی از اهل سنت که محب اهل بیت(ع) بوده و به شدت به زیارت اعتقاد دارند. از همه قاره ها، آفریقا، آمریکا، اروپا و... زائران به عشق امام هشتم به مشهد می آیندوکسب معنویت می کنند. بنابراین مشهد می تواند علاوه بر مرکزیت مهمش در جهان تشیع، نماد وحدت اسلامی و الهام بخش حرکت های امت اسلامی در سراسر جهان نیز باشد.
    •  حضور سالیانه بیش از 4 میلیون زائر غیر ایرانی در مشهد نشان دهنده این است که مشهد به عنوان مرکز محوری امت اسلامی شناخته شده است. علاوه بر این مشهد نقطه محوری حرکت‌های تاثیرگذار در سطح کشورهای جهان اسلام است. انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017 هم از جایگاه مشهد در شهرهای جهان اسلام خبر می‌دهد و هم فرصتی است برای ارائه ظرفیت‌های امتی و جهانی مشهد. مواردی همچون اصل زیارت، اقتصاد مبتنی بر گردشگری، ظرفیت‌های بی‌نظیر انسانی و ... .
    •  زیارت امام رضا علیه السلام فرصت مغتنمی برای آشنایی پیروان مذاهب اسلامی با آداب و رسوم و فرهنگ‌های یکدیگر است. اشتراک مذاهب اسلامی در مسئله زیارت به وجود آورده فرصتی است که مذاهب اسلامی را با هم متحد و یک‌صدا کند.
    •  تعامل و برتری امام رضا علیه السلام در گفتگو و مناظره با بزرگان ادیان زمانه خود نشان دهنده مرجعیت علمی ایشان بوده است و شاید همین امر دلیل نامیدن ایشان به عالم آل محمد(ص) باشد. 

     

    تعداد بازدید: 1427
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد