اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 962
    کد: 118279
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۰۹

    بیانیه هئیت داوران فراخوان المانهای نوروزی 96

    از منظر هیئت داوران فراخوان المانهای 96، اینک که با تمام فراز و فرودها آثار منتخب به دبیرخانه جشنواره معرفی شده‌اند، ذکر نکاتی در این فرآیند ضروری است:
    بیانیه هیئت داوران المانهای نوروزی 96

    بسم الله الرحمن الرحیم

    بی‌شک جاری کردن قضاوت عادلانه کاری سخت و دشوار بوده تا جایی که قرآن کریم آن را جزو شئون انبیا و رسولان دانسته است. این مهم برای هیئت داوران المانهای نوروزی 96 زمانی سخت‌تر شد که با حدود 2400 اثر، با کیفیت های متنوع مواجه شد. آثاری که نشان از ذوق و سلیقه خالقان آنها می‌داد و از راه‌های دور و نزدیک به شیوه‌های مختلف؛ اعم از ماکت و پوستر و حتی از طریق فضای مجازی به دبیرخانه رسیده بود. گاه بررسی ابعاد مختلف یک اثر و انطباق سنجی آن با موضوعات آنچنان طولانی می‌شد که ناگزیر داوری آن به انتهای کار موکول می‌گردید. گاه چند اثر آنچنان به هم نزدیک بودند که هیئت داوران ساعاتی را به واکاوی ابعاد مختلف آنها می‌گذراند تا حقی از هیچ کس ضایع نشود.

    اینک که با تمام فراز و فرودها آثار منتخب به دبیرخانه جشنواره معرفی شده‌اند، ذکر نکاتی در این فرآیند ضروری است:

    1. هیات داوران وظیفه اصلی خود را تطبیق کیفیت فنی و هنری آثار ارائه شده با اهداف اصلی دست اندرکاران جشنواره بهار فیروزه‌ای می‌داند بنابر این باید هیات داوران را به نوعی مشاوران هنری این جشنواره تلقی کرد.

    2. تنوع و جاذبه آثار به لحاظ موضوعی و شکلی قابل توجه بوده است اما در موضوعات هویتی و مسائل شهری همچنان به خلاقیت فزاینده نیاز است.

    3. برخی آثار از نمونه های قبلی یا خارجی الهام گرفته شده بود. هیأت داوران با حذف این آثار، امیدوار است هنرمندان با استفاده از دریایی از ایده‌های ناب، از تکرار این رویه پرهیز کنند. بسیاری از آثار ارایه شده به وضوح، کامل نبودند؛ کارهایی که خوب و مناسب بودند، اما در سطح یک طرح اولیه باقی مانده و اغلب دچار نواقص هنری یا فنی قابل توجهی بودند. در هر حال هیئت داوران برخی آثار (به شرط اعمال اصلاحات) را تایید کرده و امیدوار است در این بخش نظارت مقتضی صورت پذیرفته و در صورتی که اعمال اصلاحات به هزینه‌های بیشتری نیز نیاز دارد همکاری لازم با هنرمندان جهت تکمیل و اصلاح آثارشان انجام شود.

    4. برخی از صاحبان آثار به موضوعات و شرایط اعلام شده در فراخوان توجه لازم را نداشته‌اند و گروهی از آثار به این دلیل رد شده اند. در موارد معدودی اثر دریافتی از نگاه استانداردهای هنری قابل توجه بوده اما بی ارتباط با کل جشنواره و کل موضوعات فراخوان بوده و تناسبی با نوروز مشهد نداشته است.

    5. هنر اگر می‌خواهد همچون گذشته ایران اسلامی در تمدن‌سازی و هویت‌سازی موثر واقع شود ناگزیر است از اینکه با تکیه بر ظرفیت‌های بومی در قالب‌ها و فرم‌های خلاقانه متجلی شده و نمود فرهنگ مردمان کشورمان باشد. در این میان مشهد و خراسان بزرگ خود جغرافیای فرهنگی وسیعی است که تنها گوشه‌ای از آن می‌تواند هنر و هنرمندان را تا سال‌ها تغذیه و اقناع کند. توصیه می‌شود مدیریت امور هنری شهرداری مشهد روند تبیین مولفه‌ها و شاخص‌های چنین گنجینه ارزشمندی را در پیش گیرد تا هنرمندان این دیار نقش موثرتر و گیراتری در ایجاد نگاهی نوین در خور پایتخت معنوی و فرهنگی جهان بازی کنند و به آفرینش آثاری بپردازند که در پناه این دانش اکتسابی قابلیت ملی و حتی جهانگیر شدن داشته باشند.

    و سخن آخر آنکه

    هیئات داوران امیدوار است هنرمندان مشهدی و غیرمشهدی که افتخار خدمت به زائران و مجاوران امام رضا (ع) را با ابزار هنر پیدا کرده‌اند، در مسیر انعکاس جلوه‌های زیبای حقیقت بیش از پیش پیروز و سربلند باشند.

     

    امضا

    محمدرضا دوست‌محمدی، محمدحسین نیرومند، حسین ششکلانی، محمدحسین ماموریان، جلیل معماریانی

    تعداد بازدید: 962
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    2 8
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد