اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1573
    کد: 128182
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۱/۱۳

    از نوستالژی "چاق و لاغر" تا حلقه وحدت اقوام در المان "عمو زنجیرباف"

    این روزها المان‌های نوروزی در مشهد مقدس مثل سال‌های قبل شور و نشاط خاصی به مشهد داده است و چشم زائران را می‌نوازد.
    المان های شهری بهار فیروزه ای 96

     

    این روزها المان‌های نوروزی در مشهد مقدس مثل سال‌های قبل شور و نشاط خاصی به مشهد داده است و چشم زائران را می‌نوازد.

    همه برای آمدن بهار آماده‌اند این را می‌توان از شکل و شمایل کوچه‌ها و خیابان‌های شهر و مردمی که بر سنگ فرش‌های نمور معابر پای می‌فشارند به خوبی فهمید خیابان‌هایی که این روزها مزین به طرح‌ها و المان‌هایی شدند که آمدن بهار را فریاد می‌زنند. مشهد مقدس امسال هم با ذوق و هنر دست هنرمندان در بهاره فیروزه‌ای مهیای عید دیدنی ملی شده است.

    جشنواره بهار فیروزه‌ای دو سال است که با بهار و نوروز همراه با المان‌ها، نمایش‌های شهری، گروه‌های سرود، نقاشی دیواری و تزئینات شهری برای مشهدی‌ها و زائران این شهر چشم نوازی می‌کند.

    البته امسال آن گونه که مسئولان این جشنواره می‌گویند در بهار 96 تنها به چهار دیواری هنر بسنده نشده و در این راستا به حوزه مردمی و استفاده از ظرفیت بالای مردم در بخش‌های مختلف این جشنواره نیز نگاه و توجه ویژه شده است تا مردم هم سهم خود را در شهری که زندگی می‌کنند داشته باشند.

    حالا دیگر همه می‌دانند که المان‌ها از مهم‌ترین بخش‌های برنامه استقبال از بهار شهرداری مشهد است و این مجموعه در این حوزه سنگ تمام می‌گذارد. یک روز مانده تا بهار 96 سری به گوشه و کنار شهر بهشت می‌زنیم و نیم نگاهی به برخی از المان‌های شاخص شهر که توسط هنرمندان بومی طراحی و ساخته شده است می‌کنیم.

    تفال به حافظ

    یکی از المان‌های درخور توجه نوروز 96 المانی تحت عنوان «فال حافظ» است که آدم را یاد حال و هوای سال‌ها پیش که کودکان فال فروش همراه با مرغ عشق‌هایی زیبا فال‌هایی رنگ و وارنگ را به مردم هدیه می‌دانند می‌اندازد.

    جنس اصلی این طرح بر پایه فلز و فایبر گلاس ساخته شده است که ابعاد آن تقریبا به 2 متر نیز می‌رسد. در طراحی این المان سعی شده است که سنت در کنار طراحی‌های نوین قرار گیرد که نشست «مرغ عشق» بر روی جعبه فال و انتخاب یکی از فال‌ها یکی از این نشانه‌های زیبا و دلنشین است. با توجه به ایام نوروز که طبیعت در حال نو شدن است، رنگ بندی‌های این المان و همچنین نوستالژی فال حافظ می‌تواند برای مردم تداعی کننده خاطرات شیرین گذشته باشد.

    جواد محدث طراح و خالق المان «فال حافظ» با بیان اینکه دنیایی جدید از هنر هنرمندان شهری در بهار فیروزه‌ای شهر مشهد در ایام نوروز شکل می‌گیرد، می‌گوید: یقین دارم که مردم با چنین اثری که با خاطرات گذشته گره خورده است، ارتباط برقرار می‌کنند چرا که از قدیم شاهد بودیم که مردم برای فال حافظ ارزش و احترام بالایی برخوردارند.

    وی ادامه می‌دهد‌: بهار فیروزه‌ای 96 حرکتی منسجم و پایه‌ریزی شده‌ای را برای خود ترسیم کرده است که البته در کنار تمامی این ارزش‌ها ممکن است همین کار هم مشکلاتی با خود به همراه داشته باشد ولی در کل فعالیتی ارزشمند شکل گرفته است و امیدوارم روال بهتری به خود بگیرد.

    وحدت اقوام ایران اسلامی در المان نوروزی «عمو زنجیر باف»

    «عمو زنجیر باف» نیز نام المان دیگری است که جلوه‌ای ویژه در بین المان‌های موجود دارد. این المان به تیراژ 2 عدد و با 18 کارکتر طراحی و ساخته شده و‌ علاوه بر اینکه یک بازی بومی و محلی نقاط مختلف ایران است نمادی از اتحاد بین قومیت‌های مختلف ایرانی و ملیت‌های کشورهای اسلامی به حساب می‌آید.

    یک حلقه در المان وجود دارد که دارای 9 آدمک کودک بر روی آن قرار گرفته است و 3 کودک دست به دست هم به صورت جداگانه وجود دارد که ما بین این کودکان، افراد می‌توانند دست خود را در حلقه بازی «عمو زنجیر باف» قرار داده و حلقه را کامل کنند.

    شیما سعیدی نامقی خالق المان‌های «عمو زنجیر باف» در این باره با اشاره به وجود قومیت‌ها ایرانی و ملیت‌های اسلامی در این دو المان می‌گوید: با توجه به اینکه مشهد شهری زائرپذیر است و حضور قومیت‌ها و ملیت‌های مختلف در این شهر بالاست، موضوع المان، به طور قطع با فضای ایرانی و به طور ویژه با فضای شهر مشهد ارتباط نزدیکی دارد.

    «جای خالی بابا» ویژه فرزندان شهدای مدافع حرم

    این روزها کوچه و خیابان‌های شهر عطرآگین شهدایی است که برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) جان خود را در راه اسلام فدا کرده‌اند. «جای خالی بابا» نام المانی است که دفتر نقاشی فرزند یک شهید مدافع حرم به شمار می‌آید و به جای تصویر پدر، پلاک پدر را کشیده است. قسمت دیگری از این المان، عکسی است که فرزند شهید از خود و پدرش بر روی دفتر چسبانده است و این اثر قالب کودکانه خاصی دارد و از زبان یک کودک شهید با مخاطب سخن می‌گوید.

    سعیده ماهری طراح و خالق المان «جای خالی بابا» در خصوص المان برگزیده خود می‌گوید: پرداختن به شهدای مدافع حرم مدت‌هاست مورد علاقه مردم واقع شده و ما هر روز با تشییع پیکر این عزیزان مواجه‌ایم. من هم دورادور با خانواده این شهدا آشنا هستم لذا در این مورد دغدغه داشتم بخصوص که جای این موضوع را در المان‌های شهری خالی می‌دیدم.

    به گفته ماهری خیابان‌های شهید صادقی، علیمردانی و خواجه ربیع میزبان المان «جای خالی بابا» با تصاویر شهدای مدافع در ایام نوروز96 هستند.

    "چاق و لاغر" نوستالژی دهه شصتی‌ها

    کارتون«چاق و لاغر»، یکی از زیباترین نوستالژیک‌های دهه شصتی‌ها به حساب می‌آید که حالا المانش در مشهد ساخته شده است.

    نگار دهقان، طراح المان «چاق و لاغر» در زمینه این اثر بابیان اینکه یکی از موضوعات این جشنواره نوستالژی بود، می‌گوید: این المان کاملاً سه بعدی و از همه طرف قابل رویت است.

    قطار فیروزه‌ای جهان اسلام به مقصد مشهد مقدس

    راضیه صدیف، در اثر قطار «فیروزه‌ای» که نشانگر سفر شخصیت‌های جهان اسلام به مشهد مقدس و زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) است، سعی شده که محوریت «مشهد 2017» نیز حفظ شود.

    طراح و خالق المان «قطار فیروزه‌ای» تصریح می‌کند: در این طرح سعی شده که نوروز را از زاویه سفر، زیارت مضجع شریف امام رضا(ع) و همچنین سنت و خاطرات گذشته و با افزایش سطح نشاط و شور نگاه کنیم.

    رنج مادرانه

    مادر واژه زیبا و تکرار نشدنی است که وقتی نامش برده می‌شود، تو را به عمق مهربانی خدا از خلق چنین موجودی می‌برد. المان «رنج مادرانه» یکی از تاثیرگذارترین المان‌های نوروز 96 است که مختصات خاصی را نیز دارد.

    حجت سالار محمدی، طراح المان«رنج مادرانه» در مورد این اثر می‌گوید: موضوع نوستالژی در فراخوان جشنواره بود و بدنبال نشان دادن اهمیت موضوع فرزند پروری و تربیت اولاد بودیم که انسان‌های این دوران با آن رابطه خوبی ندارند.

    این طراح المان ادامه داد: در این المان یک کاراکتر کودک هم هست که در حال کتابخوانی است. آن پسر بچه تازه به دبستان رفته و یک پیک بهاری در دستش است. البته بعضی تاکید داشتند که یک گلدان در دست این بچه باشد اما خیلی اصرار داشتم حتما کتاب باشد تا توانسته باشم به کتابخوانی بپردازم. تا جایی که حاضر بودم کار اصلاً اجرا نشود ولی این دغدغه کتابخوانی من در کار بگنجد.

     

    تعداد بازدید: 1573
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    5 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد