اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 733
    کد: 17120
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
    در گفتگویی با دبیر همایش هفت شهر عنوان شد ؛‌

    برپایی همایش های پژوهشی و نقش آن در رویکرد هنرمندان نسبت به شهر

    دبیر همایش پژوهشی هفت شهر (کارکرد هنر در زندگی شهری ) گفت :‌این برنامه علمی در ادامه برپایی همایش های چهارگاهی است که سال گذشته در مدت زمان 4 ماه برگزار شد و نخستین گام مدیریت امور هنری شهرداری در حیطه پژوهش و تئوری هنر محسوب می شد .
    برپایی همایش های پژوهشی و نقش آن در رویکرد هنرمندان نسبت به شهر
    به گزارش خبرنگار ما ،‌احسان مهدوی اظهار داشت : در همین راستا و با توجه به نتایج خوبی که از نشست های هنری چهارگاه در   سال گذشته کسب کردیم تصمیم گرفتیم امسال نیز با برپایی همایشی تخصصی به سمت غنی تر شدم و ثبات هر چه بیشتر فعالیت های هنری شهر برویم.
    وی افزود :‌در همایش امسال تلاش کرده ایم با استفاده از دستاوردهای پیشین ،‌ نواقص را برطرف نموده  و از این رو چند تن از مطرح ترین و بزرگ ترین اساتید هنر کشور در زمینه های مختلف و مرتبط با هنرهای شهری را دعوت کردیم تا در جمع دانشجویان و هنرمندان مشهدی به تبادل اندیشه و اطلاعات بپردازند .
    دبیر همایش تصریح کرد در همین راستا اساتیدی همچون فرشید مثقالی که از بزرگان عرصه تصویرسازی و گرافیک ایران و رئیس انجمن طراحان گرافیک کشور، محسوب می شوند ، حضور خواهد داشت .  همچنین استاد همایون ثابتی مطلق که از بزرگان نقاشی و هنر و رئیس انجمن نقاشان ایران هستند و دکتر احمد نادعلیان که یکی از مطرح ترین و بزرگ ترین هنرمندان محیطی جهان می باشند و خانم دکتر سودابه صالحی ، مدیر گروه گرافیک دانشگاه هنر تهران و گرافیست در زمینه تئوری دیزاین می باشند ،‌از جمله یگر سخنرانان و اساتید حاضر در همایش هستند .
    مهدوی در بخش دیگر سخنانش در خصوص کارکرد هنر در زندگی شهری اظهار داشت : این موضوع که برای همایش انتخاب شده است ،‌بزرگ ترین دغدغه مدیریت هنری مشهد محسوب می شود . به گفته ی وی این موضوع کلیه کارها و فعالیت های این مدیریت هنری که نقطه عطف آنها فستیوال استقبال از بهار می باشد ،‌را مورد بررسی دقیق قرار می دهد .
    وی افزود:‌ برپایی این همایش می تواند میزان سنجشی باشد برای برنامه هایی که در طول سال و در مناسبت های مختلف ارائه می دهیم ؛‌این که داریم به چه سمتی می رویم را مورد بررسی قرار داده و اجازه بدهیم مخاطبین ما را نقد کرده و یا حتی  زیرسوال ببرند تا به این طریق در مجموع  به سطحی از افزایش اطلاعات و آگاهی برسیم که فعالیت های ما صرفا جنبه تزئین برای شهر نداشته باشد ، بلکه تبدیل شود به اتفاقاتی که برای مردم جامعه مفید باشد .
    دبیر همایش تاکید کرد انتظار ما این است که مجموع فعالیت های هنری ما در شهر هم به لحاظ زیبایی و هم اجتماعی ،‌اخلاقی ،‌روانشناسی ،‌بصری ،‌روح بخشی و حتی کارکردی برای سهولت در زندگی مردم شهر نمود پیدا کند .
    وی ادامه داد :‌بیشترین نتیجه ای که باید از همایش کسب کرد برای سه بخش برنامه ریزی شده است که بخشی مربوط به دانشجویان است که عمده ی مخاطبین مارا تشکیل می دهند و این همایش می تواند یک کلاس درس کاملا حرفه ای برای آنان محسوب شود ،‌چرا که در اغلب درس های تئوریک دانشگاهی عناوینی به نام هنر شهری ،‌گرافیک محیط ،‌ارتباط هنر با شهر و مردم جامعه و .. وجود ندارد و این برنامه تخصصی می تواند مثل واحدی درسی برای آینده سازان شهرمان غنی و پربار باشد .
    مهدوی افزود :‌هنرمندان فعال در شهر که در فستیوال های استقبال از بهار و دیگر مناسبت ها حضور آنها رادر شهر می بینیم ،‌دیگر مخاطبین ما هستند که با حضور در این همایش می توانند به ارتقای سطح سواد و تجربیات خود بیافزایند و در کارهای اجرایی از آ بهره ببرند . وی هدف اصلی این همایش را مردم دانست و گفت باید بهترین عملکرد را در ارتباط با مردم داشته باشیم ؛چرا که هنوز تصور عموم بر این است که آثار هنری دردی از آنان دوا نمی کند و هنر در شهر دارای فایده و معنای خاصی نیست و متاسفانه این تفکر عمومی جامعه است که به ما تلنگری می زند که باید چه کنیم ؟ آیا راه درست را طی کرده ایم ؟ شاید دقیق نبودن عملکرد ما باعث چنین رویکردی شده است و .. تمامی این اندیشه ها با بالا رفتن طح سواد مردم امکان پذیر است .
    دبیر همایش هفت شهر  تاکید کرد برای این که دستاورهای خوبی برای مردم به ارمغان بیاوریم ،‌باید سطح فرهنگ مردم جامعه را تغییر دهیم چرا که هنوز در این بخش فقیریم . به گفته وی فرهنگ، نتیجه غیر مستقیمی بر جامعه دارد و شاید یک اثر هنری در شهر به سلسله مراتبی تبدیل شود که باعث تغییر رویکرد مردم در مواجهه با برخی عادت های غلط رانندگی شود . به عنوان مثال اثری هنری در شهر نصب شود که این پیام را به مخاطب منتقل کند که در خیابان بیهوده بوق نزنیم و یا با هم زیبا صحبت کنیم ،‌در شهر خوش اخلاق و با ادب  باشیم و بسیاری دیگر از ناهنجاری ها که با مسائل هنری قابل حل است . هما ن گونه که آثار هنری در شهر باعث تقویت روحیه نشاط و شادابی می شوند . وی ادامه داد :‌حال که زندگی شهر نشینی انسا ن ها را از طبیعت دور کرده است ،‌شایسته است که بتوانیم به وسیله هنر این طبیعت زیبای خداوندی را برای مردم شبیه سازی کنیم تا شوق زندگی  در میان آهن پاره های زندگی شهری گم نشود .
    او تصریح کرد: امیدواریم دستاوردهای این همایش در کنار دیگر فعالیت ها باعث رویکرد هنرمندان به سمت کارهای علمی شود .
    احسان مهدوی در بخش پایانی سخنانش گفت :‌ به منظور ارائه نتیجه بهتر از دستاوردهای این همایش در آینده کتابی نفیس از مجموعه مقالات چاپ خواهد شد تا به عنوان مرجع و منبعی در اختیار هنرمندان قرار بگیرد .
    تعداد بازدید: 733
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد