اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 534
    کد: 17267
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۹/۱۷
    صبح امروز؛ در دانشگاه فردوسی

    «هفت شهر» با سخنان شهردار مشهد آغاز شد

    همایش «هفت شهر»-کارکرد هنر در زندگی شهری با سخنان شهردار و حضور بیش از 1700 هنرمند، در مشهد آغازبه کار کرد.
    «هفت شهر» با سخنان شهردار مشهد آغاز شد
    به گزارش خبرنگار ما ، سید محمد پژمان صبح امروز در آئین گشایش همایش «هفت شهر»-کارکرد هنر در زندگی شهری، اظهار داشت: بشر امروز نیاز به اعتقاد و ایمان دارد که نقطه اتصال او، جهت جلوگیری از سرگردانی های زندگی در جهان مدرن است. ما در این زمینه به اخلاق و هنر نیاز شدیدی داریم. اخلاق و توجه به هنر از دغدغه های جدی انسان امروز است که کم توجهی به آن، زندگی فردی و اجتماعی انسان را تلخ کرده است. انسان امروز با درک درستی که از این دو مسئله دارد؛ اخلاق و هنر را در دسترس خود و جامعه قرار داده تا کلی از کاستی هایش برطرف شود.
    وی در بخش دیگری از این نشست گفت: با تصویرگری از طبیعت محدودیت های امروزی بشر مرتفع می شود. هنر انسان را به خودش می اورد و باعث زیستی آسان می شود. هنر انرژی انسان را در مسیرهای خلاق جریان‌بخشی می کند.
    شهردار مشهد ادامه داد: هدف ما این است که در هویت دهی به برای مشهد از تمام هنرهای ممکن استفاده کنیم. این اتفاق تا حدود زیادی با همت هنرمندان افتاده است اما بخش های باقیمانده آن نیاز به تلاش بیشتر دارد؛ همایش «هفت شهر»-کارکرد هنر در زندگی شهری یکی از همین تلاش هاست تا بتوانیم برای نوروز 92 برگ زرینی را برای مشهد رقم بزنیم.
    پژمان خاطرنشان کرد: ما به عنوان متولیان شهر مصمم هستیم تا زندگی عمومی را با هنر تلفیق کنیم. نگاه ما در شهرداری به شهر به کالبدی با چند معبر و ساختمان نیست. ما با طراحی مبلمان شهری و المان های هنرمندانه و با استفاده از همه هنرهایی که امکان حضور شهری را دارنددر تزیین هنرمندانه شهر کوشا بوده و هستیم.
    وی در بخش دیگری از این نشست ضمن انتقاد از آنچه‌ هنرهای غیر اصیل نامید خطاب به استادان و مراکز دانشگاهی گفت: در وانفسایی که وضعیت نویین زندگی بر سر جامعه آورده است وظیفه نهادهای هنری و دانشگاهی در این زمینه بسیار سنگین است، استدعا دارم تا به تربیت هنرمندان متخصصان بیشتر اهتمام بورزند.
    پژمان درباره رویکرد هنرهای مقبول در فضای شهری اظهار داشت: هنر باید نگاهی متوازن هم به سنت ها و هم به فردا داشته باشد، ما در این زمینه نیازمند یک تعادل معقول هستیم. از یک طرف نباید به تکرار گذشته ها بپردازیم و از طرف دیگر نباید از هویت فرهنگی سابق خود غافل بمانیم.
    گفتنی است هادی مظفری –مدیر هنری شهرداری مشهد – در ابتدای این نشست گزارشی از برنامه های هنری انجام شده در حوزه گرفیک و هنر شهری ارائه داد. وی افزود: در دوره ای بسیاری از مدیران شهری کشور با سفرهایی به خارج کشور دستاوردهایی برای شهرها به ارمغان آوردند که هیچ سنخیتی با فرهنگ مردم ما نداشتند ولی مدیریت هنری شهرداری مشهد با بهرمندی از هنرمندان بومی رویکردی را پیش رو گرفته است که شهر را با آثار مشهدی و ایرانی پر کند.
    گفتنی است در این همایش دکتر سودابه صالحی، فرشید مثقالی، همایون ثابتی مطلق و دکتر احمد نادعلیان به ترتیب در این همایش ایراد سخنرانی دارند. شایان ذکر است این همایش هم اکنون در پردیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد درحال برگزاری می باشد.
    کلید واژه ها: «هفت شهر» -
    تعداد بازدید: 534
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد