• سه شنبه،05 بهمن 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1045
    کد: 18607
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۱۰/۱۶

    رشد 400 درصدی مشارکت هنرمندان کشوری در طراحی المان‌های نوروزی مشهد

    180 اثر از مجموع 5 هزار و 500 اثر ارسال شده به دبیرخانه ستاد استقبال از بهار به عنوان برترین اثرها شناخته شده و این میزان رشد 400 درصدی را نشان می‌دهد.
    رشد 400 درصدی مشارکت هنرمندان کشوری در طراحی المان‌های نوروزی مشهد

    به گزارش خبرنگار ما ، مدیر امور هنری شهرداری مشهد با بیان این مطلب در جریان نشست هم‌اندیشی ستاد استقبال از بهار در جمع خبرنگاران گفت: مشارکت بی‌نظیر هنرمندان و خلاقیت آنان در عرصه هنرشهری و فضاسازی شهر مشهد قابل مقایسه با هیچ شهری نیست و حجم گسترده آثار ارسالی سبب تاخیر چهار روزه در زمان اعلام نتایج نهایی داوری آثار استقبال از بهار شده است.

    هادی مظفری با اشاره به اینکه در جریان اسقبال از بهار سال گذشته در مجموع یک هزار و 700 اثر از 323 هنرمند مشهدی و کشوری دریافت شده است،‌ اظهار کرد: این در حالی است که در طرح استقبال از بهار سال 92 با وجود کوتاهتر شدن زمان ارسال آثار و همزمانی آن با فصل زمستان و بارش‌های سنگین چند روزه اخیر، شاهد شرکت یک هزار و 252 هنرمند در این طرح و دریافت 5 هزار و 500 اثر بوده‌ایم که رشد 400 درصدی در موضوع مشارکت شهروندان را داشته‌ایم.
    وی در خصوص تحصیلات هنرمندان شرکت کننده در این طرح گفت: از مجموع یک هزار و 252 شرکت کننده یک درصد دارای مدرک دکتری، 12 درصد کارشناسی ارشد، 66 درصد کارشناسی، 12 درصد فوق دیپلم، 8 درصد دیپلم و یک درصد زیر دیپلم هستند که می‌توان گفت در مجموع 80 درصد از شرکت‌کنندگان استقبال از بهار سال 92 دارای مدرک کارشناسی به بالا هستند و این نشان دهنده آن است که متخصصان و اساتید و بهترین‌های این حوزه هنری در طرح مذکور مشارکت می‌کنند.
    مظفری با بیان اینکه 69 درصد هنرمندان را هنرمندان مشهدی، 13 درصد هنرمندان تهرانی، 3 درصد از اصفهان و 15 درصد نیز از 136 شهر دیگر شرکت داشته‌اند، گفت: در مجموع هنرمندان از 139 شهر در این طرح شرکت کردند.
    وی همچنین افزود: 25 درصد شرکت‌کنندگان از رشته گرافیک، 13 درصد از رشته نقاشی، 12 درصد از رشته مجسمه‌سازی، 10 درصد از رشته معماری و شهرسازی، 8 درصد از علوم پایه، 6 درصد از رشته مهندسی، 4 درصد از رشته طراحی صنعتی و 7 درصد از رشته ارتباطات تصویری در مسابقه طراحی المان‌های استقبال از بهار 1392 حضور داشتند.
    مظفری در خصوص موضوعات اعلام شده در جشنواره نیز اظهار کرد: امام رضا(ع) و شاهکاری به نام حرم و زیارت، شادی و نشاط، خاطره‌انگیزی، فصل بهار و آئین‌های نوروزی و مهرمادر موضوعات جشنواره امسال را تشکیل می‌دهند.
    وی در خصوص دلایل انتخاب و عدم انتخاب آثار ارسال شده گفت: خلاقانه بودن، مرتبط بودن با فضای شهری مرتبط بودن با بهار و سایر موضوعات که در جشنواره اعلام شد سبب گردید 180 اثر به عنوان آثار برتر انتخاب شده و از سوی دیگر کپی بودن برخی آثار، تکرار بودن اتفاقاتی که در گذشته در مشهد رخ داده است و عدم قابلیت اکران عمومی برخی آثار سبب حذف آن‌ها گردید.
    مظفری در ادامه افزود: همچنین یک ایده در بخش‌هایی چون خاطره‌انگیزی به ذهن چند هنرمند رسیده بود که مبنای انتخاب در این موارد بهترین ارائه و بهترین ماکت بود.
    مدیر امور هنری شهرداری مشهد با بیان اینکه از چهارشنبه هفته جاری گفتگو با هنرمندان ارسال کننده آثار آغاز می شود، خاطر نشان کرد: در این گفتگوها توجه به توانایی هنرمند، پیشنهاد دهنده و هزینه‌های اثر مد نظر قرار می‌گیرد.
    مظفری ادامه داد: تا 15 بهمن ماه مرحله انعقاد قراردادها انجام می‌شود و ساخت آثار آغاز و تا 20 اسفند تحویل پروژه خصوصی در کارگاه هنرمندان صورت می‌‌گیرد و در نهایت 25 اسفند ماه سال جاری این آثار در فضای شهری اکران عمومی می‌شود، بخشی دیگری از آثار نیز همزمان با دهه فاطمیه در 7 فروردین ماه سال آتی به اکران در خواهد آمد.
    وی با تاکید بر این نکته که داوری نهایی آثار استقبال از بهار همچون سال‌های گذشته از سوی مردم صورت خواهد پذیرفت، اظهار کرد: هر اثر دارای کدی است که افراد می‌توانند با ارسال آن کد به قضاوت در باب موضوعات 5 گانه اعلام شده بپردازند و به آثار انتخاب شده از سوی مردم جوایزی نفیسی اهدا خواهد شد.
    این مسئول شهری با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود بین 250 تا 300 اثر در بهار سال 92 به نمایش گذاشته شود، گفت: برخی از آثار که قابلیت تکثیر دارند، تکثیر شده و در نقاط مختلف شهر جانمایی می‌شوند.
    مظفری اعتبار به کارگرفته شده برای المان‌های استقبال از بهار سال گذشته را به همراه یادمان‌های دائمی یک میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: همچنین آیات قرآنی، مفاهیم ارزشی، موضوعات دفاع مقدس و ... پیش‌بینی شده که در زمان مناسب به نمایش گذاشته خواهد شد.
    وی در خصوص به کارگیری المان‌های نوروزی مشهد در دیگر شهرهای کشور گفت: این آثار بسته به تقاضای فرماندار، آموزش و پرورش، اردوگاه‌ها، مراکز بهزیستی و ... در اختیار آنان قرار می‌‌‌گیرد و هر شهرستانی که تقاضای ارسال این آثار را داشته تاکنون المان‌ها را دریافت کرده است به گونه‌ای که هم اکنون انبارهای‌مان از المان‌های نوروزی خالی است.
    مظفری ادامه داد: آن دسته از شهرستان‌هایی که تقاضای دریافت این آثار را داشته و تا‌کنون دریافت نکرده‌اند باید منتظر جشنواره استقبال از بهار سال 92 باشند.
    تعداد بازدید: 1045
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد