اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 416
    کد: 144602
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۴

    شفافیت در انتخاب آثار هنری ویژگی جشنواره امسال است

    رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر مشهد در بازدید از دبیرخانه رویداد «خانه‌ی بهار» :
    شفافیت در انتخاب آثار هنری ویژگی جشنواره امسال است
    شفافیت در انتخاب آثار هنری ویژگی جشنواره امسال است

     رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر مشهد در بازدید از دبیرخانه رویداد «خانه‌ی بهار» :

    شفافیت در انتخاب آثار هنری ویژگی جشنواره امسال است

     دکتر احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گفت: امسال روند برگزاری جشنواره از ابتدا و مرحله اعلام فراخوان و ثبت‌نام هنرمندان تا مراحل پایانی انتخاب و داوری آثار توسط هیات‌داوران، به صورت شفاف در اختیار هنرمندان قرار گرفته است.

     به گزارش ستاد خبری «خانه‌ی بهار»، دکتر احسان اصولی عضو شورای اسلامی شهر در بازدید از دبیرخانه جشنواره هنر شهری مشهد با تأکید بر حمایت شورای شهر از همه هنرمندان، بیان داشت: رویکردها و ایده‌هایی که شورای شهر در دوره انتخابات با مردم در میان گذاشته بود، توسط ابزار هنر تحقق یافت و به نیکی واقف هستیم آنچه که توانست پیام ما را به بهترین شکل به مردم منتقل کند، حضور و وجود پر رنگ هنر و هنرمندان در کنارمان بود.

     رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد معتقد است تحقق شهری با نشاط و پرامید و تغییر یافته براساس خواسته‌ها و باورهای مردم به مدد حضور هنرمندان در کنار شورای شهر امکان پذیر است.

     وی ادامه داد: از نخستین روز آغاز به فعالیت در شورای شهر و پذیرش مسئولیت در کمیسیون فرهنگی شورا، با برگزاری جلسات متعدد و دعوت از دوستان هنرمند، دغدغه‌ها و رویکردهای شورا در خصوص برگزاری جشنواره استقبال از بهار و فضاسازی هنری شهر در نوروز 97 را با متولیان امر در میان گذاشتیم.

     اصولی شفافیت را به عنوان مهمترین رویکرد مطرح شده توسط شورای شهر دانست و گفت: شفافیت در تصمیم‌گیری، انتخاب آثار، تغییر در روش‌های گذشته و آگاهی هنرمندان از جریان انتخاب آثار مهمترین رویکرد شورای شهر بود و امسال با تمهیداتی که دست‌اندرکاران برگزاری رویداد خانه‌ی بهار اندیشیدند، فرایندهای تصمیم‌گیری و جریان انتخاب آثار توسط هیأت‌داوران به صورت کاملا شفاف در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد.

     وی با بیان آنکه دومین رویکرد شورای شهر، تغییر مبتنی بر ارتقاء کمی و کیفی آثار است، افزود: رویکرد ارتقاء سطح کیفی و کمی آثار می‌بایست به  نحوی باشد که هنرمندان و مردم تحث تأثیر آثار اکران شده قرار گرفته و تغییرات حاصل شده در دریافت خود از مفاهیم آثار را ارتقاء یافته ببینند و ذهن شهروندان با اثر خلق شده توسط هنرمند درگیر شود.

     رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: شورای شهر در نظر دارد تا محدودیت‌های موجود در حوزه ارائه آثار که در سال‌های قبل وجود داشت، برداشته شود و صرفا به یک شاخه هنری محدود نشده و از سایر بخش‌های هنری مثل موسیقی، نمایش، نقاشی و .. نیز دعوت شده و فراخوان به‌ عمل آمده تا هنرمندان سایر شاخه‌های هنری نیز آثار ویژه نوروز خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.

     اصولی درباره برنامه‌های نوروزی امسال شورا و شهرداری مشهد گفت: استقبال از بهار در شهر مشهد و در کشور قدمتی بیش از 10 سال دارد و از دو بخش حوزه هنری و اکران آثار حجمی و حوزه خدمات شهری و آماده‌سازی فضای سبز در سطح شهر تشکیل یافته است.

     به گفته رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، شهرداری امسال دو بخش خدمات شهری و حوزه هنری را در قالب جشنواره هنر شهری مشهد با عنوان خانه بهار طراحی کرده و در آن مواردی از قبیل گل‌آرایی سطح شهر، نمایش‌های خیابانی، المان‌های موقت و یادمان‌های دائمی، نقاشی دیواری و حتی مشارکت مردمی در قالب محله‌آرایی در نظر گرفته شده است.

     وی با اشاره به گستردگی سطح پوشش برگزاری رویداد خانه‌ی بهار در کل مناطق شهر مشهد خاطر نشان کرد: بخش‌های هشت‌گانه جشنواره در تمام  پهنه شهر و برای همه شهروندان اجرا می‌شود و در بخش محله‌آرایی، شهرداری بستر و زمینه لازم برای مشارکت مردم در طرح محله آرایی را فراهم می‌کند.

     اصولی نگاه تکاملی و برداشتن گامی به جلو را بعنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های رویداد خانه‌ی بهار دانست و افزود: شفافیت، ارتقاء کیفی جشنواره، توجه به هویت شهر مشهد و تعادل‌بخشی به مباحث هنری مورد علاقه مردم به گونه‌ای که کفه ترازوی وقت و هزینه به یک زمینه خاص هنری متمایل نباشد، از دیگر ویژگی‌های مهم جشنواره امسال است.

     رئیس کمیسیون فرهنگی شورا پیرامون آثار منتخب جشنواره هنر شهری مشهد، گفت: این آثار توسط هیأت‌‌داوران انتخاب شده و ما نیز به نظر هیأت داوران احترام می‌گذاریم.

     وی با اشاره به بضاعت محدود شهرداری در تعداد انتخاب و اکران آثار ارسالی هنرمندان اظهار کرد: امسال مشهد تنها شهری است که به صورت جدی جشنواره استقبال بهار را برگزار می‌کند، لذا تعداد آثار زیادی از سوی هنرمندان سراسر ایران به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است و هیأت داوران نیز در انتخاب آثار نهایی پارامترهای زیادی لحاظ نموده‌‌اند. البته آثاری که انتخاب نشده‌اند نیز بدلیل محدودیت‌های شهرداری در انتخاب آثار است.

     اصولی در پایان در خصوص کمبود بودجه شهرداری و اثر آن در جشنواره بهار امسال تصریح کرد: به هیچ وجه حاضر نیستیم کمبود بودجه را بهانه‌ای قرار داده تا سطح کیفی جشنواره کاهش پیدا کند، حتی اگر ضرورت داشته باشد از کمیت خواهیم کاست، اما از کیفیت کاسته نمی‌شود، چون این سرمایه مردم مشهد است که در اختیار شهرداری و مدیریت شهری قرار گرفته، لذا حق مردم است که این سرمایه به نحوی هزینه شود که تکامل‌دهند و ارتقاء دهنده سطح کیفی و ذائقه مردم مشهد باشد.

    تعداد بازدید: 416
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد