اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 375
    کد: 162704
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

    هفته نقاشی دیواری مشهد آغاز شد.

    سه پنل تخصصی در اولین روز هفته نقاشی ارائه گردید.
    هفته نقاشی دیواری

    به گزارش روابط عمومی اداره هنری سازمان اجتماعی فرهنگی، برنامه افتتاحیه هفته نقاشی دیواری مشهد، عصر دیروز در محل فرهنگسرای کودک و آینده برگزار گردید.
    مصطفی حسن زاده رییس اداره هنری سازمان اجتماعی فرهنگی، در نشست افتتاحیه این برنامه ضمن تقدیر از حضور اساتید و هنرمندان با بیان اینکه شهر نیازمند به رویاپردازی هنرمندان است و تا رویا نباشد، حرکتی برای دست یافتن به آن نیست، افزود تلاش می کنیم تا زمینه مشارکت هنرمندان در خلق رویدادهای جمعی هنر و تولید آثار هنر شهری را در کنار مردم و مخاطبان فراهم کنیم و هفته نقاشی دیواری اولین تلاش از این نمونه در شهر مشهد است.
    محمد جعفر پاکروان دبیر رویداد هفته نقاشی نیز با معرفی بخش های مختلف این رویداد افزود، در سه روز آینده با هم آفرینی هنرمندان، خلق آثار هنری در معرض دید عموم اجرا می گردد و این برنامه از حیث حضور چهره های متنوع هنرمندان و اجرای جمعی تولید آثار هنری شاخص است. وی عنوان داشت در آخرین روز این رویداد، اختتامیه هفته نقاشی دیواری با حضور مدعوین و اساتید صاحب نام و هم چنین تقدیر از شرکت کنندگان در این رویداد برگزار می گردد.
    در ادامه برنامه روز اول سه نشست تخصصی برگزار گردید.

    در بخش اول لادن اورنگی، عضو شورای نقاشی دیواری شهرداری مشهد و مدرس دانشگاه، به ارائه و بررسی چهار دوره نقاشی دیواری در شهر مشهد پرداخت و عنوان نمود در طول این چهار دوره عرصه نقاشی دیواری شهری، از نظر فرم، محتوا و تکنیک متاثر از نگاه مدیران و سیاست گذارن فرهنگی و هنری بوده است به گونه ای که در بعضی از دوره ها ما با گسترش تنوع موضوع و خلاقیت در کاربرد متریال های مختلف مواجهیم و در بعضی دوره ها از نظر مضمون و بهره گیری از بیان مستقیم موضوع و مفاهیم، علی رغم رشد کیفی آثار به رویکردهای دهه 60 باز میگردیم.

    در بخش دوم نشست علمی، حسین ششکلانی از اعضا شورای نقاشی دیواری و هنرمند برجسته در این حوزه، به بیان رابطه فرم و محتوا در نقاشی دیواری پرداخت. ششکلانی با بیان اینکه هنرمند باید تلاش کند به بیان شخصی خود دست یابد افزود آنچه که حائز اهمیت است این است که عرصه نقاشی دیواری بواسطه مواجهه مستقیم اثر با جامعه، نیازمند به بهره گیری از سبک شخصی اما بیانی اجتماعی است و از این حیث تولید اثر شهری با اثر آتلیه ای متفاوت است.
    در سومین بخش ارائه های تخصصی هفته نقاشی دیواری مشهد، کریم اسکندری عضو شورای نقاشی دیواری شهرداری مشهد و استاد دانشگاه، با موضوع دست یابی به نوگرایی بر پایه فرهنگ نقاشی دیواری سخنرانی نمود. وی افزود بر اساس گفته پژوهشگران هنر ایران، نقاشی دیواری ایران و کاربرد آن در آثار و ابنیه تاریخی، از بهترین نمونه های نقاشی دیواری در جهان می باشد. اسکندری گفت: تحلیل دقیق ارتباط بین عناصر معماری با فرم و محتوای نقاشی دیواری در بعضی آثار تاریخی می تواند به ایده پردازی هنرمندان در آثار خود در نقاشی دیواری معاصر نیز کمک شایانی نماید.
    گفتنی است در ادامه برنامه های هفته نقاشی دیواری مشهد  هنرمندان منتخب در سه روز سه شنبه و چهارشنبه 29-30 آبان ماه و پنجشنبه 1 آذر ماه در بازار کتاب گلستان به اجرا و خلق اثار هنری می پردازند.


     

    تعداد بازدید: 375
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    11 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد