اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 584
    کد: 24504
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
    رونمایی از یک یادمان دائمی دیگر؛

    لحظه شکار آهو در مشهد مقدس ماندگار شد

    مدیر امور هنری شهرداری مشهد گفت : از یادمان دائمی "لحظه شکار آهو" در مشهد مقدس رونمایی شد.
    لحظه شکار آهو در مشهد مقدس ماندگار شد
    به گزارش خبرنگار ما ، هادی مظفری در حاشیه مراسم گشایشی که به منظور رونمایی از صدو بیست و یکمین یادمان دائمی مشهد مقدس برگزار شده بود ، اظهار کرد :  پیش از عید نوروز امسال، 90 المان دایمی در شهر وجود داشت که با اضافه شدن 30 نماد دیگر در سال جاری، این تعداد به 121 نماد افزایش یافته است .
    وی خاطرنشان کرد :با توجه به اقداماتی که در پنج سال گذشته انجام شده است ، می توان گفت چهار برابر طول تاریخ به تعداد نمادهای شهر افزوده شده است.
    مدیر هنری شهرداری ،یادمان دائمی "لحظه شکار آهو" را از جمله آثار برتر و برگزیده جشنواره یادمانه های رضوی بر شمرد که با موضوع امام رضا (ع) یکی از با ارزش ترین  روایات منسوب به آن حضرت را به زیبایی به تصویر کشیده است .
    گفتنی است ، یادمان  "لحظه شکار آهو" دیروز 14 اردیبهشت ماه درمکانی مناسب واقع در میدان راه آهن ، انتهای خیابان شهید کامیاب رونمایی گردید .
    گفتگو با هنرمند خالق یادمان "لحظه شکار آهو"؛
    برای نخستین بار ؛ سبک فیگوراتیو برای بیان یک نماد رضوی
    هنرمند خالق این اثر هنری نیز در گفتگویی با خبرنگار ما شمایل کلی این اثر را تشریح کرد و گفت :موضوع یادمان دائمی "لحظه شکار آهو" یکی از روایات آشنای ضمانت علی بن موسی الرضا (ع) است که برای تمامی مردم قابل درک و مقدس است .
     الهه نظری که نخستین کار هنری خود را در این ابعاد برای مشهد مقدس تجربه می کند ، افزود : این یادمان به شکل فیگوراتیو  طراحی شده ومضمون کلی آن در مورد یک شکارچی است که در حال رها کردن تیر از چله کمان است.
    وی ادامه داد :  در این میان نقوش اسلیمی اشاره ای دارد به حضورمعنوی امام رضا (ع) که آهو نیز در حریم امن آن امام قرارگرفته است و برخلاف اینکه در تیررس شکارچی است ، احساس آرامش می کند .
    این هنرمند تصریح کرد : گرچه موضوع ضامن آهو نمادی مشخص و آشنا برای مشهد است ؛ اما تاکنون بیشتر به شکل نمادین به آن پرداخته شده است و برای نخستین بار این مفهوم ارزشمند به شکل فیگوراتیو کار شده است .
     نظری ادامه داد : معمولا مردم با آثار هنری سبک های فیگور بیشتر ارتباط برقرر می کنند ؛چرا که در کنار دیدن یک اثر هنری ، به طور مشخص نماد مورد نظر را توضیح و تبیین می کند و نیازی به درگیری های ذهنی پیچیده ندارد .
    او خاطرنشان کرد :در ابتدا این یادمان قرار بود در ورودی راه آهن که محل ورود و خروج زائرین و مسافرین است ، نصب شود اما بعد از بررسی های جانبی تصمیم بر این شد تا در محلی جای گیری شود که هم زائرین بارگاه رضوی و هم مردم مشهد بتوانند آن را ببینند .
    الهه نظری خاطرنشان کرد : با توجه به این که این کار به صورت دائمی در مشهد مقدس باقی خواهد ماند ، نسبت به ماندگاری و دوام کار و پایداری رنگ آن حساسیت خاصی داشتیم تا بتواند در طی سالیان متمادی رویکردهای خود را حفظ نماید و همچنان استوار و مستحکم در شهر حضور داشته باشد .
    تعداد بازدید: 584
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد