• پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1559
    کد: 178891
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد:

    فراخوان سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد منتشر شد

    صبح امروز در جمع خبرنگاران فراخوان سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد خانه بهار 99 منتشر شد.
    فراخوان سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد منتشر شد
     
    به گزارش روابط عمومی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، محمد محسن مصحفی با بیان این مطلب در نشست خبری سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد «خانه بهار 99» که در محل خانه هنرمندان برگزار شد، اظهار کرد: تلاش می‌شود مشهد محور فعالیت‌های هنر شهری کشور شود و حلقه وصل بین هنرمندان و سایر مدیریت‌های شهری کلانشهرهای کشور باشد. معتقدیم مشهدی‌ها لایق بهترین‌ها هستند. پس مرزی برای خود در دعوت از هنرمندان قائل نیستیم. هنر فارغ از زمان و مکان است و آنچه بهترین است تلاش می‌کنیم برای شهروندان‌مان فراهم نماییم.
    وی با اشاره به اینکه شهرداری مشهد مدت 12 سال است که در زمینه استقبال از بهار فعالیت خود را آغاز کرده، افزود: این مهم با پیگیری رویکرد جشنواره هنرهای شهری طی 2 سال گذشته ادامه یافته و هنرمندان به خلق و ایجاد آثار و آرایه های هنری در سطح شهر پرداخته‌اند.
    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه جشنواره سال 99 دارای 3 رویکرد ویژه است، گفت: مشهدالرضا (ع) شهر زیارت و معنویت عنوان اولین رویکرد جشنواره است که در آن تلاش می‌شود به موضوعات هویت معنوی شهر بپردازیم و آثاری در این زمینه ارائه کنیم.
     
    مصحفی  خاطرنشان کرد: رویکرد دیگر این جشنواره «من مشهد را دوست دارم» است. در این نگاه موضوعات مرتبط با محیط زیست و ایجاد فضایی بهتر برای شهروندان مورد تاکید است تا همه ما شهر را به عنوان یک شهروند بیشتر دوست داشته باشیم.
    وی ادامه داد: رویکرد شهر بهار یا بخش گلستان نیز تدارک دیده شده است. چرا که مشهد با فضاآرایی شهری در آستانه نوروز تبدیل به گلستان می‌شود. 
    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در بخش اصلی یادمان‌ها یا المان‌های شهری را ارائه می‌کنیم، گفت: نگاه ما پرداختن به المان‌هایی است که دوام بیشتری خواهند داشت و از آنچه به عنوان سرمایه در حوزه یادمانی سخن به میان می‌آید، بهره بیشتری ببریم.
    مصحفی یادآور شد: با توجه به هماهنگی با سازمان پارک‌ها و فضای سبز طی فراخوان خانه بهار 99، آنچه به طراحی و فضاهای هنری شهر باز می‌گردد، سازمان پارک‌ها آن را متقبل خواهد شد.
    وی در خصوص بخش دیوارنگاری‌های شهری نیز گفت: در این بخش به ارائه نقاشی دیواری در سطح شهر می‌پردازیم و امسال 4 محور اصلی نقاشی دیواری را مطرح کردیم.
     
    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: آذین‌بندی بخش دیگری است که درصدد هستیم فضاهای شهری را با این مهم فعال‌تر کنیم. در واقع نیاز اصلی شهر را به عنوان مطالبه شهروندان در این بخش دیده‌ایم. در عین حال به موضوع هنرهای نمایشی با نگاه ‌تر خواهیم پرداخت.
     
    مصحفی با بیان اینکه بخش گرافیک شهری به جشنواره سال آینده اضافه شده، گفت: بدنه اتوبوس‌ها، قطارها و غیره در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
    وی در خصوص تقویم جشنواره گفت: هنرمندان فرصت دارند تا ابتدای آبان ماه سال 98 آثار خود را به بخش اصلی جشنواره ارسال کنند. همچنین در بخش گل‌آرایی نیز تا هفتم شهریورماه 98 فرصت باقی است تا آثار هنرمندان دریافت شود.
    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه بخش دانشگاهی امسال به جشنواره افزوده شده، توضیح داد: در این بخش پروژه‌های دانشجویی و نقد و بررسی پایان‌نامه‌ها با موضوعات هنر شهری صورت می‌گیرد و از ظرفیت دانشگاه‌ها به منظور زیباسازی شهر استفاده خواهد شد.
    مصحفی بیان کرد: ظرفیت دانشگاه‌های هنر در مشهد و سایر شهرها فرصت مناسبی فراهم می‌آورد تا هنر را به فضاهای شهری پیوند بزند. در این راستا تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری مشهد و دانشگاه هنر منعقد شد تا ظرفیت دانشگاهی به کمک جشنواره بیاید.
    وی در خصوص بخش جنبی جشنواره با موضوع بین‌الملل، اظهار کرد: فراخوان جشنواره بهار 99 همزمان با انتشار در داخل کشور، برای مراکز مهم هنری جهان به ویژه شهرهای بزرگ جهان ارسال می‌شود و از تجربیات شهرهای دیگر در این زمینه استفاده خواهد شد.
    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه هر هفته کارگاه و نشست تخصصی هنر شهری برگزار می شود، گفت: هیات علمی متخصص و آکادمیک در این زمینه فعال شده‌اند.
    مصحفی با تاکید بر اینکه بخش جدی از جانمایی آثار با هماهنگی معاونت خدمات شهری صورت می‌گیرد، تصریح کرد: همچنین آذین‌بندی در تمام شهر انجام خواهد شد.
    وی با بیان اینکه ظرفیت تولید آثار هنری متفاوت است، گفت: نمی‌توانیم همه گستره شهر را پوشش دهیم،
    اما تلاش می‌کنیم حداقل یکی از آثار هنری جشنواره بهار 99 را در سطح محلات و مناطق مختلف شهر که امکان بروز و ظهور دارند، ارائه کنیم.
     
    شایان ذکر است برای اطلاع از متن فراخوان به صورت پیوست ارائه می شود.
    تعداد بازدید: 1559
     فایل پیوست
     
    farakhan 99.pdf853.79  کیلوبایت
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    5 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد