• پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 226
    کد: 180423
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
    در اختتامیه سومین جشنواره دوسالانه مجسمه‌سازی مشهد مطرح شد

    ضیافت مجسمه‌ها در شهر

    سومین جشنواره دوسالانه مجسمه‌سازی شهر مشهد با تقدیر و اعلام آثار برگزیده هنرمندان خاتمه یافت.
    ضیافت مجسمه‌ها در شهر
     
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد در اختتامیه سومین دوسالانه مجسمه‌سازی شهر مشهد که در محل خانه هنرمندان مشهد برگزار شد، گفت: سومین جشنواره دوسالانه مجسمه‌سازی با همکاری و تعامل بین مجسمه‌سازان و مجموعه شهرداری مشهد برگزار شد و شاهد رویدادهای مختلفی در جریان برگزاری این جشنواره بودیم. 
     
    صدرا یوسفی افزود: داوری آثار دریافت شده در این جشنواره در دو مرحله صورت گرفت در مرحله اول از 110 شرکت کننده 59 اثر به مرحله دوم راه یافتند و پس از بازبینی نهایی 32 نفر جهت ارائه اثر در نمایشگاه سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری انتخاب شدند. مبنای گزینش متناسب با متن فراخوان و رویکردهای تعریف شده و همچنین توجه به مناسبات و تعاریف مجسمه در بستر شهر مشهد صورت گرفته است.
     
    وی تاکید کرد: در مرحله دوم داوری، ضمن انتخاب نهایی آثار، نمایشگاهی از این مجسمه‌ها در نگارخانه چهارسوق مشهد برپا شد و امروز ضمن تقدیر از آثار منتخب مطابق آنچه پیش از این در متن فراخوان اعلام شده، آثاری نیز برای اجرا در سطح شهر انتخاب می‌شوند.
     
    در ادامه دبیر سومین دوسالانه مجسمه های شهری مشهد گفت: در روند برگزاری این جشنواره شاهد تعامل حرفه‌ای و مناسبی بین انجمن مجسمه‌سازان کشور و مسئولان اجرای این دوسالانه داشتیم و خوشحالم که نتیجه این دوره از جشنواره نسبت به دو دوره گذشته مطلوب‌تر بود و در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم که امیدوارم نتایج بهتری به همراه داشته باشد. 
     
    جلب اعتماد هنرمندان با تعامل حرفه‌ای
     
    در ادامه عباس مجیدی، دبیر سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد گزارشی از سومین دوسالانه مجسمه‌سازی شهر مشهد به شرح زیر ارائه داد.
    به دنبال تعامل شهرداری مشهد با انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران مبنی بر مشارکت در برگزاری سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد، انجمن با تاکید بر مناسبات امروز شهری در هنر مجسمه‌سازی، توجه به رویکردی حرفه‌ای را از همان ابتدا مبنای این رویداد قرار داد و از طریق مذاکراتِ پیش از برگزاری، توجه برگزارکنندگان محترم این رویداد را به ضرورتِ اعتماد هنرمندان به رویدادهای هنری از طریق تعامل حرفه‌ای از طریق انجمن و کاهش فاصله میان هنرمندان و مسئولان هنری ـ شهری، به منظور زمینه‌سازی برای حضور و مشارکت حداکثری انجمن، دانشگاه و هنرمندان، جلب نمود. 
     
    در تمامی مراحلِ طرح‌ریزی و اجرای دوسالانه، جلسات و نشست‌هایی میان برگزارکنندگان، مدیران فرهنگی، مسئولین شهری، اعضای دبیرخانه، دبیر و داوران، با هدف تعیین رویکردها و چگونگی اجرای دوسالانه، برگزار شد. 
     
    بنا به سیاست‌گذاری‌های وضع شده توسط برگزارکنندگان، این دوسالانه با تمرکز بر «مجسمه‌های شهری» در دو بخش فراخوان و کیوریتوری، طرح‌ریزی شد و متعاقبا با افزودن بخش «درگاه طوس»، همین رویکرد در خصوص این بخش نیز جاری شد. نشست تخصصی از طریق انجمن، در خانه هنرمندان ایران برگزار و توضیحاتی توسط دبیر و برخی از اعضای هیات انتخاب ارائه شد. 
     
    در بخش مجسمه‌های شهری، ضمن اعلام فراخوان، هنرمندان علاقمند به شرکت در این دوسالانه، از طریق ارسال رزومه هنری خود نسبت به ثبت نام اقدام نمودند. هیات انتخاب ضمن برگزاری جلساتی طی دو مرحله؛ ابتدا از طریق رزومه هنرمندان و سپس از طریق آثار؛ نتایج و آراء خود را اعلام نمود و براین اساس تعدادی از آثار به نمایشگاه دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد، راه یافت. همچنین بنا به صلاحدید دبیرخانه، از منتخبین دوسالانه‌های شهری و تعدادی از پیشکسوتان برای ارائه اثر در نمایشگاه نیز دعوت به عمل آمد. شایان ذکر است آثار مدعوین مذکور، در بخش داوری نهایی برای جوایز لحاظ نشده است.
     
    همزمان با برگزاری نمایشگاه در مشهد، نشست تخصصی با موضوع «مجسمه و شهر» در مشهد برگزار شد و دیدگاه‌های هیات داوران و دبیر دوسالانه، طرح و تحلیل شد. ضمن بازدید تمامی اعضاء هیات داوران از نمایشگاه، جلسه داوری نهایی در مشهد برگزار شد که ماحصل جلسه در متن بیانیه و نتایج داوری منعکس شده است. 
     
    از آنجا که دبیر و اعضاء هیات داوران، ایجاد زمینه‌های بهبود در برگزاری دوسالانه‌های شهری را به طور ویژه مورد توجه قرار دادند، جلسه‌ای با موضوع تحلیل دوسالانه از منظر مجسمه‌های شهری در محل انجمن برگزار شد و نتایج حاصل با تاکید بر « لزوم دستیابی به آثار ماندگار شهری در تعامل کمی و کیفی با کالبد و سیمای شهری، با محیط فرهنگی و در تعامل با مخاطب خاص و عام، طی یک فرایند مطالعاتی» تدوین و برای برگزارکنندگان این دوسالانه ارسال شد. در خصوص بخش کیوریتوری نیز، مذاکراتی در دست انجام است که در صورت امکان اجرایی می‌شود. در خاتمه انتظار می رود آثار شهری مبتنی بر پژوهش و مطالعه فضا و متکی بر زمینه های شهری مشهد، اجرا گردد.
     
     غنای سومین دوسالانه مجسمه‌سازی شهری
     
     سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در ادامه این مراسم اختتامیه گفت: در ابتدا باید از انجمن مجسمه‌سازان ایران که باعث شدند تا کیفیت این جشنواره به لحاظ مفاهیم هنری و چهارچوبی که به علم نظری هنر مربوط می‌شود، افزایش بیابد، تشکر می‌کنم و غنی بودن این جشنواره را مدیون دوستان هستیم.
     
    محمدمحسن مصحفی افزود: همین‌طور از هنرمندان که در جشنواره دوسالانه مجسمه‌سازی شهری شرکت کردند، تشکر می‌کنم. طبیعتا این برنامه بدون حضور آنها بی‌معنا است و شهر مشهد از عناصر هنری محروم می‌ماند. از خانه هنرمندان و اداره هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد هم سپاسگذارم که در تمام مراحل، سخت کوشانه پای کار بودند و توانستند کیفیت خوب و برنامه‌ریزی مطلوبی در جشنواره را به سرانجام برسانند. 
     
    وی تصریح کرد: از نگاه مدیریت شهری، هنر معنای دیگری به فضای شهری می‌بخشد، و اثرات جدی در روحیه شهروندان و چهره شهر برجای می‌گذارد. همه شما مستحضرید که چالش‌های بسیار زیادی در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی کلانشهرها وجود دارد. از بی حوصلگی شهروندان گرفته تا نتیجه زندگی مدرن و گرفتارهایی که به صورت روزمره در زندگی هریک از افراد جامعه وجود دارد و این موضوع شکل جدیدی از تعامل را بین افراد در شهر به وجود می‌آورد.
     
    مصحفی خاطرنشان کرد: یکی از چیزهایی که در تلطیف فضای شهری و روحیه شهروندان اثر می‌گذارد، هنر است. اینکه مدیریت شهری بتواند هنر را به گونه‌ای وارد فضای عمومی شهر کند که همه مردم از آن بهره مند شود و بر روحیه آنان اثر بگذارد، طبیعتا جزو وظیفه مدیریت شهری است و خوشبختانه گام‌های موثری در این زمینه از سوی مدیریت شهری برداشته شده است.
     
    اعلام آثار برگزیده سومین دوسالانه
     
     در ادامه بیانیه هیات داوران سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری به شرح زیر اعلام شد.
     
    هیات داوران ضمن سپاس از تمامی هنرمندان شرکت کننده و دست اندرکاران اجرایی سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد، با اذعان به ارتقاء سطح کیفی این دوسالانه نسبت به دو دوره پیش از آن، پس از آخرین بازبینی خود از آثار ارائه شده در نمایشگاه، به دلیل عدم رعایت شرایط ارائه آثار (مطالعات میدانی) از سوی هنرمندان، آنچنان که در متن فراخوان تنظیم شده بود، داوری را براساس کانسپت آثار و ساختار بیانگری آنها انجام داد و در این راستا  4 اثر را در بخش آزاد برگزید و 2 اثر را در بخش موضوعی(فردوسی) شایسته تقدیر دانست؛ 
     
    بخش آزاد: 
     
    نفر اول: سپیده رزم جو با اثر «تا محفوظ بماند»
     
    نفر دوم: علی جمالی با اثر «ارابه ران»
     
    نفر سوم: فرزانه بهرام نوری با اثر «هویت آشفته»
     
    نفر چهارم: باران حمیدی با اثر «آنچه از یاد رفت»
     
    بخش موضوعی:
     
    شایسته تقدیر به علت توجه به عناصر و نمادهای بومی در تولید اثر: بهنام آخربین با اثر «تولد خورشید» 
     
    شایسته تقدیر به جهت تکنیک برتر: محمدحسین ماموریان با اثر «رستم و سهراب»
     
    در خاتمه لازم به ذکر است از آنجا که یکی از مهم ترین مولفه‌های مجسمه‌های شهری را می‌توان توجه به قابلیت‌های محیطی و مکان‌مند بودن اثر دانست؛ توجه به مولفه‌های فیزیکی مکان و همچنین شرایط عام فرهنگی و مفهومی اثر نسبت به زمینه از اصول بنیادین در خلق و ارایه اثر در حوزه  شهری است. بنا به دلایل مختلف در  اغلب آثار ارایه شده در نمایشگاه توجه لازم به موارد فوق الذکر صورت نیافته بود. که نیاز به آسیب‌شناسی و تحلیل  دارد، آنچه که بر اساس وضعیت موجود به‌عنوان ملاک داوری در آثار قرار گرفت، کیفیت عام مجسمه سازانه شامل زیبایی شناسی، فرم، مضمون و معنا و قابلیت‌های عام محیطی است. پیشنهاد هیات داوران بر این است؛ نهاد مجری (اداره هنری شهرداری مشهد) امکان مطالعه مجدد مکان و شکل گیری پروسه خلق را برای منتخبین دوسالانه فراهم آورد تا هنرمندان بتوانند با مطالعه ای دقیق تر قابلیت حضور اثر  پیشنهادی خود در محیط واقعی شهر را فراهم آورند.
     
     

     

    تعداد بازدید: 226
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد