اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 665
    کد: 12142
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
    یادمان های «من و حرم » در مشهد نصب شد

    یادمانی برای تجدید خاطره ای کهن

    در راستای نصب و جای گیری یادمان های موقت مقدس مشهد ،‌ المان «من و حرم »‌ با هدف زنده کردن خاطره ای کهن در 11 نقطه از مشهد مقدس نصب شد .
    یادمانی برای تجدید خاطره ای کهن
    به گزارش خبرنگار ما ،‌ متریال سازنده این المان مناسبتی که یادآور تاریخ عکاسی زیارتی مشهد می باشد ،‌ قابی آهنینی برای نگه داشتن چارچوب پرده ها یی می باشد که مطابق ایام گذشته با روکشی از چرم تصویر نقاشی شده حرم مطهر را پس زمینه عکس های زائران قرار می دهد .
    الهه محمد زاده ، طراح و سازنده این نماد شهری است و نحوه قرار گیری این چارچوب های عکاسی به گونه ای است که ابعاد بزرگ و کوچک تر آن امکان عکاسی برای کودکان و بزرگسالان را با هر نوع عکاسی فراهم می کند .
    به گفته هنرمند سازنده این اثر ،‌با توجه به این که  تصاویر گنبد و بارگاه رضوی به صورت پرده های نقاشی به عنوان یکی از سبک های نقاشی و عکاسی ، خصوصا در شهر مقدس مشهد دارای قدمت زیادی است ،‌ تلاش شده تا با ساخت این نماد، گریزی به خاطرات گذشته  زائرین بارگاه منور رضوی و شهروندان مشهدی زده شود .
     هنرمند سازنده المان موقت «من و حرم » ضمن بیان این که  عکاسی زیارتی یکی از مردمی ترین انواع عکاسی در شهر های زیارتی است،‌ ادامه داد : عرض ارادت به امام رضا (ع) اعتقاد ی قلبی است که گذشت زمان نیز خدشه ای به آن وارد نخواهد کرد .
    وی افزود :‌آثاری که با زمینه های مرتبط با فرهنگ رضوی ثبت و شناخته شده اند ،‌به دلیل یادبودی که بر روح و ذهن مردم کشور برجای گذارده اند ،‌هیچ گاه به دست فراموشی سپرده  نمی شوند .  
    این هنرمند ادامه داد :‌عکاس های قدیمی شهرمان معمولاً این گونه عکس ها در آتلیه و در برابر پرده ای که نقشی از حرم دارد، می گرفتند و من نیز در ساخت این اثر سعی در تکرار این رویداد در شهر کرده ام .
    وی تاکید کرد برای نقاشی های روی پرده ها از همان تصاویر قدیمی و آثار استادان پیشکسوت نقاشی پرده ای استفاده کردیم که در عکاسخانه ها به کار می رفته است .
    محمدزاده در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت :‌این پرده ها در 11 نقطه از شهر مقدس مشهد نصب و جای گیری شده اند و مکانی مناسب برای ثبت خاطرات مردم به شکلی قدیمی اما در فضایی جدید را مهیا نموده اند .
    گفتنی است خیابان های نواب صفوی ،‌پارک ملت ،‌چهارراه خیام ،‌ملک آباد ،‌خیابان راهنمایی و میدان ده دی از جمله برخی مکان های نصب این المان می باشند که در اندازه های 3 در 4 و همچنین در قطع های کوچک تر نصب شده اند .
    تعداد بازدید: 665
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد