اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 1186
    کد: 12153
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
    به مناسبت هفته دفاع مقدس

    سه مورد نقاشی دیواری در مشهد رونمایی شد

    همزمان با فرارسیدن هفته بزرگداشت دفاع مقدس ،‌از سه مورد نقاشی دیواری با موضوعات مرتبط در مناطق مختلف شهر مقدس مشهد رونمایی می شود .
    سه مورد نقاشی دیواری در مشهد رونمایی شد
    به گزارش خبرنگار ما ،‌ دیوارنگاری های شهری در مناسبت های مختلف همگام با دیگر فضاسازی های شهری صورت خواهد گرفت تا چهره و رنگ و بوی شهر شکل نو و تازه ای به خود بگیرد .
    در همین راستا 380 متر از دیوارهای سرتاسر خیابان امام رضا (ع) 21 و همچنین ترسیم چهره شهدای گرانقدری همچون شهید رنگرز و شهید عاملی راد  توسط چند نفر از هنرمندان مشهدی بر روی دیوارهای مناطق مختلف شهر صورت گرفته است ؛
    چهره شهید رنگرز بر روی دیوارهای دبیرستان
    دیوارهای دبیرستان شهید رنگرز واقع در بلوار اندیشه مزین به نقاشی دیورای از چهره این شهید بزرگوار شد .
    منصوب  که یکی از هنرمندان پیشکسوت در زمینه نقاشی از شهدا در شهر مقدس مشهد محسوب می شود ،‌در گفتگویی با خبرنگار ما گفت :‌این نقاشی دیواری که بر روی دبیرستانی با عنوان این شهید انجام دشه است در مساحتی بالغ بر 400 متر مربع ترسیم شده است .
    وی افزود : تکنیک اصلی به کار رفته در این نقاشی با استفاده از رنگ پلاستیک می باشد و با توجه به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس تلاش شد تا رونمایی از این نقاشی دیواری نیز به همین مناسبت صورت پذیرد .
    این هنرمند ادامه داد با توجه به استراتژیک و موقعیت مکانی مناسب این نقاشی که بر روی دیوارهای جانبی مدرسه در حاشیه بلوار اصلی قرار گفته است ،‌این دیوارنگاری می تواند علاوه در در فضاسازی های شهری در فرهنگسازی و حفظ یاد شهدا نیز حائز اهمیت باشد .
    ·         نقاشی شهید عاملی راد و فرهنگسازی محلی
    منصوب  در بخش دیگری از سخنانش ، از ترسیم نقاشی دیواری دیگری در خیابان شهید مطهری شمالی نیز خبر داد .
    وی گفت ‌ در همین راستا کار طراحی و نقاشی از چهره شهید علیرضا عامری راد بر روی دیوارهای یکی از مساجد اصلی محله های عباس آباد و شهید مطهری نیز به پایان رسیده است .
    به گفته وی با توجه به این که نام این شهید بزرگواردر عنوان پایگاه بسیج مسجد این محله به کار رفته است ،‌این نقاشی دیواری برای این مکان انتخاب شده که بعد از اتمام کار بسیار مورد استقبال و توجه اهالی قرار گرفته است .
    وی خاطرنشان کرد تکنیک این اثر هنری نیز از رنگ پلاستیک است و در مساحت 12 متر مربع نقاشی انجام شده است .
    منصوب گتفت ترسیم چهره شهدا در جهت تکریم و بزرگداشت مقام آنها صورت می گیرد و گامی برای فضاسازی و تقویت فرهنگ محله به شمار می رود .
    به گفته وی گسترش فرهنگ ایثار و شهادت رویکرد اصلی نقاشی دیواری های این هنرمند محسوب می شود .
    ·         استفاده از المان های دفاع مقدس برای نقاشی دیواری
    نگار حقانی هنرمند جوان مشهدی است که کار طراحی ،‌اجرا و ایده پردازی نقاشی دیواری بر روی دیوارهای سراسر کوچه امام رضا 21 را به عهده داشته است .
    وی در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار داشت :‌این نقاشی پس از کارشناسی های به عمل آمده برای تعیین مکان مورد نظر ،‌ در مساحتی بالغ بر 380 متر اجرا شده است و با توجه به این که در نزدیکی حرم مطهر قرار گرفته است و در راستای موضوعات ارزشمند دفاع مقدس طراحی شده بود ، با زمینه ای مذهبی و ارزشی ایده پردازی شد .
    حقانی ادامه داد :‌در این نقاشی از المان های جنگ و دفاع مقدس استفاده کردیم و نمادهایی همچون پرچم های عاشوراییان و مدد گرفتن رزمندگان از ائمه اطهار و ... به کار گرفته شده است .
    وی تصریح کرد :‌ استفاده از نمادهای آشنا و المان های دفاع مقدس در کنار نوشته های موجود و طراحی مذهبی این اثر به نوعی در ذهن بیننده ، تداعی گر ارزش های دفاع مقدس و یادآور خاطرات آن زمان می باشد  .
    این هنرمند خاطرنشان کرد با توجه به این که این نقاشی در مسیری منتهی به حرم مطهر امام رضا (ع) واقع شده است و به منظور رعایت هارمونی و هماهنگی بین آثار هنری در شهر ،‌در انتخاب رنگ ها و نحوه طراحی تلاش شده تا با دقت بیشتری صورت بگیرد و در عین حال موضوعیت آن نیز حفظ شود .
    تعداد بازدید: 1186
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد