اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 615
    کد: 12169
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۲
    گفتگویی با مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ؛

    پل گالری ها ؛‌ابزار ساده انتقال هنر

    امسال برای نخستین بار پل گالری های مشهد در ایام مبارک دهه کرامت و همزمان با برپایی جشنواره بزرگ فرهنگی و هنری امام رضا (ع) ، میزبانی برخی آثار برتر و منتخب این جشنواره در ده سال گذشته را به عهده داشته است ؛‌جشنواره ای که برگزاری آن در سطح کشور یک رویداد بزرگ هنری در ایام ولادت ثامن الحجج محسوب می شود و دارای جایگاه والایی نزد هنرمندان کشور می باشد .
    پل گالری ها ؛‌ابزار ساده انتقال هنر
    پل گالری های شهر مقدس مشهد هم که چند سالی است به عنوان یکی از مجموع ظرفیت های شهری برای ابراز هنر ، مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان ‌بهترین گزینه برای نمایش آثار تقدیر شده در جشنواره امام رضا(ع) برگزیده شدند تا با استفاده از کارکردهای فضاهای شهری ،‌هم در جهت فضاسازی های مشهد در ایام میلاد و هم در راستای معرفی هنرهای ارائه شده به جشنواره، شاهد برداشته شدن گامی بلند باشیم .
    این موضوع بهانه ای شد تا نحوه چینش هنرها ی مختلف در پل گالری ها و کارکرد آنها در شهر را در گفتگویی صمیمانه با سید جواد جعفری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بررسی نماییم .
     
     
    به عنوان نخستین سوال ،‌ نظر شما در خصوص کارکرد هنر در تقابل با زندگی شهری چیست؟
    -     هنر هیچ تقابلی با زندگی شهری ندارد ؛  بلکه بر عکس هنر این قابلیت را دارد که در متن زندگی شهری ساری و جاری باشد. اما اینکه کارکرد هنر در زندگی شهری چیست بحثی دیگر است. اولین کارکرد هنر در زندگی شهری ایجاد روحیه نشاط و شادابی در جامعه به خاطر ظاهر آراسته و زیبای شهر است. از دیگر کارکردها انتقال مفاهیم ارزشی با ابزار هنر در جامعه و القای این مفاهیم والاست.
     
      پل گالری ها تا چه حد می توانند در نمایش آثار هنری موفق باشند؟
    -      یکی از ابتکارات شهرداری این است که از پل ها برای نمایش آثار هنری استفاده کرده است. عمدتا این پل ها چون در ارتفاع هستند یک چشم اندازی را در اختیار ما قرار می دهند و اینکه شما در زمینه این چشم اندازها ، چشمتان آثار هنری را هم ببینند یک احساس زیبای هنری را ایجاد می نماید.
     
     استفاده از ظرفیت های فضاسازی شهری تا چه حد می تواند در شکوفایی هنر نقش داشته باشد؟
    -     همیشه هم لازم نیست برای انعکاس هنر متحمل هزینه های فراوان شد. بعضی وقتها ساده شدن ابزار هنر موجب شکوفایی بیشتر آن می شود. ظرفیت های فضاسازی شده مثل پل ها ، دیوارهای شهری ، جداول سطح چمن خیابان ها و ... ابزارهای ساده ای هستند که تنوع و تکثر به انواع هنر داده اند و ابتکارهای جالبی را نیز در این خصوص می بینیم.
     
      چه آثاری قابلیت نمایش در شهر را دارند؟‌ انتخاب آثار به چه نحوی صورت گرفته است؟
    -      معمولا آثاری قابلیت نمایش در شهر را دارند که با ارزش های جامعه اسلامی در تضاد و تقابل نباشند و به مفاهیم والای انسانی بپردازند و معمولا در راستای ارزش هایی مثل فرهنگ رضوی ـ فرهنگ نماز ، حجاب و عفاف ، فرهنگ ایثار و شهادت ـ بویژه الان که برگزاری جشنواره و دهه کرامت با هفته دفاع مقدس متقارن شده است - می باشد.
    طبیعتا انتخاب آثار هم بر اساس شیوه نامه های پیش بینی شده برای این جشنواره صورت خواهد پذیرفت.
     
     نمایش آثار منتخب جشنواره های امام رضا (ع) در پل گالری ها تا چه حد در فضاسازی مشهد مقدس در ایام مبارک ولادت امام رضا (ع) و فرهنگ سازی مردم نقش دارد؟
    -      پل گالری ها ایده ای نو هستند و همین ویژگی جدید بودن آنها به جذابیت بیشتر ارائه آثار کمک می کند. بالاخره پل ها قدمهای عابران زیادی را برخود لمس می کنند و آثار ارائه شده در این مکان ها ، ‌بصورت غیر ارادی بر دریافت بصری مخاطبان تاثیر خواهد گذاشت و این روزها که مزین به یاد و نام امام هشتم (ع) است نماد فرهنگ رضوی در این نمایشگاه های کوچک درون شهری هم در جای جای شهر جلوه گر است.
     
      کدام یک از حوزه های مختلف عرصه هنر قابلیت بیشتری برای نمایش در شهر را دارند؟
    -      هنرهای تجسمی ،‌خوشنویسی ،‌عکس ،‌ حجم سازی و مواردی از این دست یا حتی در مواردی تلفیق بسیاری از این رشته ها با هم ، قابلیت بیشتری برای ارائه دارند.
     
      استفاده از هنر هنرمندان در فضاسازی های شهر تا چه باعث حمایت از آنان و تقویت حوزه هنر می شود؟
    -      استفاده از هنر هنرمندان در فضاسازی شهر موجب رونق قسمتی از اقتصاد هنر است. این موضوع در درون خود افزایش اشتغال غیر رسمی را نیز منجر می شود و این خودش یک حمایت غیر مستقیم از هنرمندان این عرصه است که در بطن خود تقویت حوزه هنر را هم به همراه دارد.
     
    در پایان  پل گالری ها تا چه حد می توانند چشم اندازی برای فعالیت های فرهنگی و هنری صورت گرفته در شهر مشهد باشند؟
    -     برپایی این پل گالری ها خودش یک میزان سنجش برای کیفیت فعالیت های فرهنگی هنری صورت گرفته در سطح شهر مشهد مقدس است . قطعا انعکاس نظرات مردم به عنوان مخاطبان اصلی این گالری های کوچک در سطح شهر می تواند برای توسعه فعالیت های فرهنگی هنری مرتبط با زیبایی شهر نقش موثری داشته باشد.
    تعداد بازدید: 615
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد