• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 800
    کد: 12226
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
    نگاهی به یک یادمان موقت شهری ؛

    استفاده از هنر سنتی برای خلق یادمان شهری

    «یا علی بن موسی الرضا »‌ عنوان اثری هنری است که به عنوان یکی از مجموع یادمان های شهری در دهه کرامت در دو نقطه از شهر مشهد نصب شده است .
    استفاده از هنر سنتی برای خلق یادمان شهری
    ناهید غرنجیگ هنرمند طراح و سازنده این اثر در گفتگویی به چگونگی ایده پردازی این اثر هنری و جایگاه هنرهای سنتی برای خلق یادمان های شهری پرداخت .
    وی می گوید :‌ کارکرد و شکل کلی اثری که با نام «یا علی بن موسی الرضا »‌ ساخته شده است ،‌مجموع در و پنجره هایی گشوده شده را نشان می دهد که بیننده را سخاوتمندانه به سوی خود می خواند و همانند آغوشی باز اجابت کننده نیازهای متوسلین است .
    این هنرمند ادامه داد :‌در پس این پنجره ها و دریچه های گشوده شده حرمی قدسی قرار گرفته است و بیننده در نگاه اول احساس لحظه استجابت دعا را خواهد داشت .
    او معتقد است در این اثر تلاش شده تا پنجره های آسمانی به نمایش در آید که همچنان بر روی آسمانیان باز است .
    غرنجیک تاکید کرد برای ساخت این اثر از یادمان های و نمادهای مرتبط با حرم رضوی همچون چشم اندازی از گنبدها و گلدسته ها و پنجره های طلایی رنگ استفاده شده است و همچنین به کار گیری کاشی کاری ها و رنگ فیروزه ای نیز گریزی به نقش و نگاره های سنتی حرم مطهر می باشد .
    وی گفت خطوط به کار رفته در این اثر خط کوفی بنایی است که در معماری اسلامی ایرانی، به ویژه در حرم مطهر امام رضا(ع) در دوره های مختلف از آن استفاده می شده است .
    این هنرمند گفت برای ساخت این المان ، هنر سنتی برای خلق یک یادمان شهری استفاده شده است و تلفیقی است از نقاشی و خط که با نقوش اصلی ایرانی آمیخته شده است . وی افزود :‌برای خطوط این اثر نیز از نوشته های زاویه دار استفاده شده تا به کار عمق و بعد بیشتری ببخشد و گویای حالت های مورد نظر باشد .
    به گفته او برای ساخت این یادمان شهری از متریال ورق و بتن و رنگ های روغنی استفاده شده تا ایستایی کار تثبیت شود و گرچه به عنوان یادمانی موقت شناخته می شود ،‌اما با توجه به شکل کار ،‌نحوه استفاده از مواد تشکیل دهنده و ماندگاری و استقامت کار می توان از آن به عنوان  نمادی دائمی نیز در شهر بهره برد . وی تصریح کرد به دلیل ظرافت این کار از متریال های محکمی استفاده کردیم که هر چه بهتر گویای معنا و مفهوم نهفته در کار بوده باشد .
    گفتنی است این یادمان در ایام دهه کرامت در میدان عدل خمینی و میدان جانباز جایگیری شده است .
    تعداد بازدید: 800
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد