• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 538
    کد: 12243
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
    در گفتگو با هنرمند طراح و ایده پرداز یادمان دهه کرامت مطرح شد ؛‌

    استفاده از نمادهای اصلی معماری حرم مطهر در یادمان های شهری

    یکی از مجموع آثار هنری که همزمان با بزرگداشت دهه کرامت در شهر مقدس مشهد خودنمایی می کند ،‌یادمانی است که شکل کلی آن دیواری آبی رنگ است که در عین سادگی و تقدس ،‌نمادهای بارز و مشخص فرهنگ رضوی را به شکلی گویا و روشن در معرض دید عمومی قرار داده است .
    استفاده از نمادهای اصلی معماری حرم مطهر در یادمان های شهری
    هنرمند سازنده و ایده پرداز این یادمان مناسبتی در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار کرد :‌خلوت بودن سطح این اثر هنری به نوعی گویای سادگی و صمیمیت فضای قدسی است و من تاکید داشتم که حتی این اثر با عنوانی مشخص خوانده نشود ؛‌چرا که دیدن آن به تنهایی برای روح هر بیننده ای تداعی گری معنایی مشخص است .
    محمد زحمتکش که در حوزه هنرهای تجسمی و گرافیک فعال است و در فستیوال استقبال از بهار مشهد نیز اثری هنری ارائه داده است ،‌می گوید :‌ برای ساخت اثری که در ایام میلاد امام رئوف جلوه گر شهر بوده باشد و دیده ی زائرین بارگاه رضوی را بنوازد ،‌می توان از همان صفا و صمیمیت موجود در نمادها رضوی بهره برد .
    وی افزود :‌با در نظر گرفتن رنگ ها و فرم های مقدس کاری ارائه دادم که نماد و سمبلی از سادگی محسوب می شود . زحمتکش تصریح می کند ؛‌ این اثر هنری  صفحه خلوتی است که نشان از خلوص و سادگی دارد و کبوترهایی که در خلوت تنفس دارند به دور از فضای شلوغ شهر و همهمه های زندگی شهری ،‌آرامش را به بیننده هدیه می دهند .
    این هنرمند ادامه داد :‌این اثر هنری به صورت مینی مال طراحی شده است که به سمت هنرهای مدرن هم تمایل دارد .
    زحمتکش گفت :‌با استفاده از سه عنصر اصلی معماری حرم مطهر ، تلاش کردیم ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کنیم چرا که دیدن کاشی کاری های حرم در لابلای زندگی و هیاهوی روزانه یادآور وجود مضجع شریف آن حضرت است .
    و در عین حال گفت با توجه به این که در استفاده از نمادها ،‌رنگ فیروزه ای که یادآور گنبد است و رنگ طلایی نیز ضریح حضرت را به ذهن متبادر می کند ، پس برای ساخت این اثر نیز تنها از رنگ های این نمادها بهره بردیم تا یادآور ارزش ها بوده باشد و به طور مشخص به گنید و پنجره ها و ضریح اشاره ای نشده است .
    وی تاکید کرد این اثر هنری که ساخت و ایده پرداری آن در مجموع 2 ماه زمان برد ه است ،‌ با ارتفاع 4 متر ساخته شده است وصفحه اصلی آن  8 سانتی متر ضخامت دارد .
    محمد زحمتکش در بخش دیگر سخنانش تصریح کرد هم اکنون فضاسازی های مشهد مقدس خصوصا در ایام و مناسبت های خاص  در کشور جایگاهی ویژه یافته است و شهر مشهد گوی رقابت را از دیگر شهرها ربوده است .
    وی افزود : با جانمایی این آثار هنری ،‌‌مسئولین شهری مشهد در فضای پرهیاهو و شلوغ شهری امروز این شهر بهترین هدیه یعنی آرامش را برای شهروندان و زائرین به ارمغان آورده اند و فضای بصری مشهد را بهبود بخشیدده اند .
    به گفته وی با توجه به گسترش شهرها و استفاده از نمادهای مختلف در زندگی شهری ،‌استفاده از سبک های هنری مینی مال به خوبی می توانند خلوتی و آرامش را به شهر برگردانند .
    تعداد بازدید: 538
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد