• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 576
    کد: 12248
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
    هنرمند سازنده یادمان کوله پشتی رزمنده :

    بزرگنمایی آثار هنری گویای مفهوم نهفته در آنان است

    یادمان «کوله پشتی رزمنده » صرفا یک اثر بزرگنمایی شده نیست ؛‌ بلکه در بطن خود یادآور ارزش ها و اعتقادات رزمندگان و باورهای قلبی آنان در سنگرهای دفاع مقدس می باشد .
    بزرگنمایی آثار هنری گویای مفهوم نهفته در آنان است

     

    محمد رضا شاملو ،‌هنرمند خالق یادمان کوله پشتی که یکی از مجموع آثار هنری شهر مقدس مشهد همزمان با بزرگداشت هفته دفاع مقدس محسوب می شود ،‌ضمن بیان این مطلب در گفتگویی اظهار داشت ‌:‌این یادمان تداعی گر هشت سال جنگ تحمیلی ، رزمندگان و هدف آنها از حضور در جبهه ها است . به گفته وی مهم ترین نکته و هدف اصلی حضور رزمندگان ،‌یافتن ره توشه سفر آخرت بود .
    این هنرمند تصریح کرد یادمان کوله پشتی نمادی از توشه سفر می باشد که بر بسته شده و آماده  رفتن است .
    شاملو ادامه داد وجود چفیه که در کنار کوله پشتی قرار دارد نیز یادآور قداست آن است ،‌همان طور که هم اکنون نیز این نماد قدسی در بین مردم وجود دارد .
    وی گفت عکس یادگاری که در کنار این کوله پشتی قرار گرفته است نیز در راستای تداعی همان خاطرات مقدس است .
    شاملو  تاکید کرد اشاره به نمادهای دفاع مقدس برای ساخت یادمان های شهری باعث ترغیب بیشتر مخاطبان به حظ بردن از آثار هنری می گردد .
    این هنرمند در بخش دیگر سخنانش ضمن اشاره به برخی اظهار نظرها در خصوص بزرگنمایی صرف آثار هنری شهری اظهار داشت :‌در این گونه یادمان های شهری بزرگنمایی بار مفهومی آن اثر را در بر دارد و باعث ارتباط برقرار کردن بیشتر با مخاطب می گردد . وی گفت من معتقدم هر اثری قابلیت بزرگنمایی ندارد و تنها یادمان هایی که باید با مخاطبان در ارتباط تنگاتنگ قرار بگیرند و لمس بشوند می توانند بابزرگ تر شدن این رسالت را بهتر به عهده داشته باشند .
    این هنرمند که در ایام نوروز یادمان « انگشتر فیروزه و بوی عید » را نیز در کارنامه هنری خویش ثبت کرده است ،‌در ادامه اظهار داشت : ‌برای ساخت یادمانی برای بزرگداشت دفاع مقدس ،‌تلاش کردم تا نمادها ی مفهومی با هم تلفیق شود و در کنار هم به ایفای نقش بپردازند .
    شاملو تصریح کرد برای ساخت و ایده پردازی یادمان کوله پشتی حدود یک ماه زمان سپری شد و از متریال برزنت استفاده کردیم تا شباهت به نمونه اصلی آن بیشتر شود . برای ساخت اسکلت این کوله پشتی از آهن استفاده شده و هم اکنون 2 اثر در میدان 15 خرداد و میدان فلسطین مشهد جانمایی شده است .
    وی ادامه داد :‌برای یادمان عکس یادگاری نیز از متریال فایبرگلاس بهره بردیم که چاپ بنر بر روی آن صورت گرفت و متن هایی که بر روی کوله پشتی خطاطی شده اند نیز از متن های معروف زمان جنک همچون «‌می شنوم زقدسیان زمزمه امام رضا » و « فرستادگان امام رضا » استفاده شد که با تکنیکی خاص از خط خودکاری انجام شد که از جوهر خودکار بعد از رقیق کردن برای نوشتن بر روی کوله پشتی همچون دست نویس های رزمندگان آن زمان استفاده نمودیم .
    وی ادامه داد برای ساخت یادمان «چفیه » نیز از متریالی استفاده شد که با جنس اصلی تفاوت چندانی نداشت و درست شبیه به چفیه های موجود در ابعاد بزرگ تر جلوه نمایی می نمود .
    این هنرمند در پایان ضمن تقدیر از وجود چنین حرکتی در مجموعه هنری شهرداری مشهد ،‌اظهار داشت موقعیت مناسبی برای هنرمندان مشهدی به وجود آمده است که طرح ها و ایده های خود را با مخاطبان خود قسمت کنند . وی تصریح کرد امسال نسبت به سال های پیشین ‌کیفیت و تنوع بیشتری را در آثار شهری شاهد بوده ایم و هر روزه شاهد روند رو به پیشرفتی در فضاسازی های شهری می باشیم .
    تعداد بازدید: 576
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد