• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 681
    کد: 12258
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۵

    نقش تارو پود دل در خیابان های مشهد الرضا (ع)

    یکی از یادمان هایی که به مناسبت فضاسازی مشهد مقدس در ایام میلاد هشتمین امام(ع) جلوه گر فضای قدسی مشهد شده است ،‌یادمان «تارو پود دل » است که در نظر اول تداعی معماری منحصر به فرد حرم مطهر رضوی می باشد .
    نقش تارو پود دل در خیابان های مشهد الرضا (ع)
    هنرمند ایده پرداز و طراح این یادمام در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار داشت :‌برای ساخت یادمان شهری «تارو پود دل » از یک اتفاق و متریال نو و جدید بهره بردیم تا چهره شهر در این ایام هرچه بیشتر مهیای این میلاد فرخنده بوده باشد .
    پریا غیاث زاده افزود :‌ در این یادمان از نوارهای پارچه ای و برزنتی استفاده شده است که به هم تنیده و بافته شده اند ودر نهایت طرحی خلق شده که گویای معماری و کاشی کاری های سنتی حرم مطهر است .
    وی تصریح است با توجه به این که این یادمان در ایام تولد امام رضا (ع) در مشهد جانمایی شد ،‌تمام تلاش ما بر این بود که یادآور شور و نشاط این میلاد فرخنده به همراه القای حس معنویت به بیننده اثر بوده باشد .
    این هنرمند ادامه داد برای طراحی این اثر دو حالت مدنظر بود که شامل طراحی فرم و رنگ می شود . در طراحی فرم از کاشی کاری های حرم مطعر الهام گرفتیم و در طراحی رنگ در دو قسمت از رنگ های کاشی ها بهره بردیم . به گفته وی چون 5 اثر در پنج نقطه از شهر قرار می گیرد ،‌برای آثاری که در مکا های نزدیک به جرم جانمایی می شوند از تیپ رنگ های سنتی کاشی کاری ها استفاده شده و برای 3 اثری که در اطراف شهر نصب شده اند ،‌به سمت رنگ های مدرن رفته ایم و در مجموع تلاش کردیم تا سنت و مدرنیته را در تلفیق ب هم به نمایش بگذاریم .
    وی تاکید کرد برای هر رویداد هنری و یا مذهبی ،‌بهترین نوع پرداختن به آن استفاده از نمادهای مرتبط با آن است . نمادهای حرم مطهر نیز به خوبی تداعی کننده حال و هوای فضای قدسی حرم است و هر زائر و یا بیننده ای در شهر احساس می کند قطعه ای از حرم را در شهر مشاهده می نماید .
    غیاث زاده در پایان تاکید کرد هدف اصلی از اجرای این طرح ،‌نمود کاشی کاری های حرم با استفاده از رنگ ها و طراحی متناسب با آن است .
    گفتنی است «تارو پود دل » که حاصل تلاش گروه طراحان صنعتی است و ایده اولیه آن را محمد رحیم پور داده است ،‌در اندازه ها و رنگ های متعدد و متفاوت در 5 نقطه از شهر مقدس مشهد جانمایی شده است .
    تعداد بازدید: 681
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد