• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 932
    کد: 12337
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
    المان درخت سرو ؛‌

    12 زاویه دید مختلف در یک یادمان شهری

    یادمان «درخت سرو » یکی از مجموع یادمان های شهری محسوب می شود که به تازگی در مشهد مقدس نصب و جای گیری شده است .
     12 زاویه دید مختلف در یک یادمان شهری
    هاشم شهریاری هنرمند طراح و سازنده این اثر هنری است که در توضیح کار خود ،‌ 12 درخت سرو را نمادی از 12 امام معصوم ما می داند که مظهر ایستادگی و جاودانگی می باشند .
    وی می گوید :‌برای ساخت این اثر ازنمادهایی همچون بته جقه که نمادی از اندیشه و هنر سنتی است بهره برده ام  و در کنار آن اشاره مستقیمی به درخت سرو داشته ام و در مجموع کاری انتزاعی با استفاده از سمبل ها و نمادهای مشخص ارائه گردیده است .
    این هنرمند تصریح کرد :‌ در وسط این دوازده درخت سرو ،‌ بر روی هشتمین درخت آن نمادی از خورشید که جلوه لقب « شمس الشموس » علی بن موسی الرضا (ع) است ، قرار گرفته است که بر روی آن پرنده ای نشسته است .
    وی گفت :‌در مجموع 8 پرنده که با ورقه های 5 میلی فولادی ساخته شده اند در این اثر به چشم می خورند و در اولین و آخرین سرو که دارای سطح کاملی هستند نیز تذهیب کاری شده است و در موازات هم قرار گرفتن سروها امتداد این هنر تذهیب در دیگر درخت ها را نیز به بیننده القا می کند .
    شهریاری ادامه داد : این اثر هنری آهنین با ارتفاع 6 متر و نیم ساخته شده است و برروی سکویی نیم متری قرار گرفته و جزو آثار هنری شهری میدانی است ؛‌چرا که زاویه های دید مختلفی در حالت دور زدن دور میدان بر آن حاکم است و از هر سمتی به شکلی قابل مشاهده است .
    وی تاکید کرد برای حفظ ایستایی و استقامت گرچه از ورقه های فولادی استفاده شده است ،‌اما اسکلت داخلی آن ورقه های جوشکاری آب بندی شده ای است که نفوذ آب به داخل را نداردو عایق کاری و رنگ کاری کار به گونه ای است که بتوانمدت زمان کاربری طولانی برای آن متصور شد.
    این هنرمند در بخش دیگر سخنانش ضمن شاره به اهمیت استفاده از رنگ های مناسب برای ساخت آثار هنری گفت : المان «سرو» با رنگ زمینه ای و بافت مشکی مشخص شده است که بافتی نقره ای بر روی کل کار بوجود آورده و شکلی منظم با خطوط منحنی به کار می بخشد که  این خطوط نقره ای باعث عمق دادن به اثر هنری شده است .
    به گفته او استفاده از طیف کمرنگ هاله ی سبز رنگ نیز در بالای قسمت نقره ای کار شکل گرفته است که با نورپردازی بر روی آن تلاش شده تا تداعی رنگ فیروزه ای کاشی کاری ها و تذهیب کاری های سنتی را در بر داشته باشد .
    وی گفت با توجه به نوع کارکرد این المان و متریال و اجزای سازنده آن قابلیت استفاده به عنوان نمادی دائمی در شهر مقدس مشهد را دارد .
    گفتنی است المان سرو در میدان عدل خمینی مشهد مقدس جای گیری شده است .
    تعداد بازدید: 932
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد