• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 870
    کد: 12422
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
    در گفتگو با داور جشنواره یادمان های شهری مشهد مطرح شد ؛‌

    نقش مجسمه در فضاسازی های شهری و جایگاه آن

    سعید شهلاپور که یکی از هنرمندان پیش کسوت و باسابقه کشور در زمینه مجسمه و نقاشی محسوب می شود ،‌کار داوری بر روی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره یادمان های شهری مشهد رادر کنار دیگر اعضای شورای داوران انجام داده است . وی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما ، به بررسی وضعیت جایگاه مجسمه در فضاسازی های شهری و آغاز حرکتی که مشهد در آن پیشگام است ،‌پرداخت .
    نقش مجسمه در فضاسازی های شهری و جایگاه آن
    وی که عضو هیات رئیسه انجمن مجسمهسازان ایران و همچنین استاد رشته مجسمه سازی دانشکده هنرهای تزئینی تهران نیز می باشد ،‌ در ابتدای سخنانش اظهار داشت : اولین نکته ای در بررسی آثار جشنواره یادمان های شهری مشهد به چشم می خورد ،‌تعداد بالای شرکت کنندگانی بود که از تمامی نقاط کشور برای این جشنواره آثار هنری خود را ارسال کرده بودند .
    این هنرمند مطرح کشور ادامه داد :‌مشهد نیز مثل دیگر شهرهای جهان دارای مشخصات و و یژگی های منحصر به خویش است ،‌لذا در داوری آثار تلاش داشتیم تا کارها به نوعی با ضوابط و آئینی که در مشهد حاکم است ،‌همسو باشد .
    او تصریح کرد: توجه به مجسمه در فضاسازی شهری چند سالی است که در کشور آغاز شده و مشهد با نصب یادمان ها و مجسمه های جدید در مناسبت های مختلف و با توجه به نیاز هر منطقه ،‌ در این زمینه پیش قدم است .
    شهلاپور گفت : استمرار این گونه فعالیت ها در عرصه شهری موجب این می گردد که جشنواره یادمان های شهری هم جایگاه خود را در بین فعالیت های هنری کشور کسب نماید،‌همان گونه که امسال در دومین سال برپایی خود شاهد اشتیاق هنرمندان با سابقه و پیش کسوت نیز بودیم .
    وی در بخش دیگر سخنانش مشهد را کلانشهری عنوان کرد که همواره برای تمامی شیعیان جهان قابل احترام بوده و حجم بالای زائر و مسافر آن نشانگر جایگاه مشهد در بین شهرهای زیارتی و توریستی جهان می باشد . داور جشنواره ادامه داد :‌رشد مجسمه سازی در مشهد حتما باید با تصور و تلقی مردم دنیا از این شهر همسو باشد ؛‌به این معنا که آثار هنری مشهد باید در عین رعایت مفاهیم  مذهبی ،‌گویای ارزش های عام انسانی نیز باشد ،‌چرا که این کلانشهر محل آمد و شد جهانگردان و زائرینی از سراسر دنیا است پس باید مشخصات شهری که در  مرکزیت شهرهای مهم شیعیان جای گرفته است را دارا باشد .
    وی تصریح کرد :فضاسازی های شهری برای مشهد می تواند در تمامی ابعاد اتفاق بیافتد و به عنوان مثال برای طراحی آب نماهای این شهر ،‌کمک مجسمه سازان و هنرمندان می تواند آن را با المان ها و فرم هایی که یادآور معنویت است ،‌تلفیق نماید .
    هنرمند مجسمه ساز در بخش دیگر سخنانش ضمن شاره به این که آثار هنری مشهد باید در بطن خود مفاهیم ارزشی را بگنجانند خاطرنشان کرد :جانمایی آثار هنری باید هماهنگ با بافت ساختاری ،‌معنا و مفهوم منطقه و سنن تاریخی صورت بگیرد .
    وی تاکید کرد: همین جنبه مذهبی بودن شهر مشهد می تواند به نوعی آغاز گر خلق و تولید سبکی از مجسمه در شهر باشد ؛‌همان طور که در برخی کشورهای بزرگ دنیا شاهد خلق آثاری با معنا و مفهوم مذهب هستیم ،‌می توانیم در مشهد نیز به طور تمثیلی آثاری مختلف که تداعی کنده ارزش های انسانی باشد ، را بگنجانیم .
    سعید شهلاپور گفت : برخلاف آن چه تصور می شد که هنرمندان برای خلق آثاری برای مشهد ،‌سمت و سوی پرداختن به نمادهای مشخص حرم مطهر را در نظر بگیرند ،‌ آثاری که به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود در اشکال متنوعی ارائه شده بود که نشان از ارتقای این هنر در بین هنرمندان بود .
    به گفته او هنر مجسمه سازی هنوز در ایران ،‌جوان است و برپایی این گونه جشنواره ها و برنامه های هنری در سطح کشور می تواند علاوه بر پاسخ به نیازهای شهر ،‌موجب حمایت از هنرمند و درک گسترده تر مردم از مجسمه شود .
    سعید شهلاپور در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: هم اکنون مسئدولین مدیریت شهری مشهد با حمایت و دلگرمی که به هنرمندان بخشیده اند ،‌گام بزرگی برای استمرار این فعالیت ها برداشته اند و امیدوارم تغییر مدیریت ها و تغییر سلایق باعث پایان این حرکت نشود .
    تعداد بازدید: 870
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت امور هنری انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد